Infrastrukturni raziskovalni centri
Infrastrukturni raziskovalni centri na Oddelku za biologijo so vključeni v infrastrukturne centre BF v okviru Mreže raziskovalnih infrastrukturnih centrov UL (MRIC UL). Na Oddelku za biologijo delujejo štirje infrastrukturni centri:
Botanični vrt - center za avtohtono in tujo floro s semensko gensko banko
(vodja: doc. dr. Jože Bavcon)
Botanični vrt v Ljubljani na današnjem mestu deluje že vse od leta 1810. Z ustanovitvijo Ljubljanske univerze (1919) je vrt že leta 1920 prišel pod njeno okrilje, kjer deluje še v današnjem času v okviru Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete. Z letom 1991 je bil obstoječi vrt zavarovan kot spomenik oblikovane narave na lokalni ravni, leta 2008 pa je dobil status spomenika državnega pomena. Velja za najstarejši botanični vrt v jugovzhodnem delu Evrope.
(vodja: Matej Butala)
S površinsko plazmonsko resonanco merimo interakcije bioloških makromolekul. Molekul ni potrebno kemijsko spremeniti, vezavo med molekulami spremljamo v realnem času, potrebujemo zelo majhno količino ligandov ali analitov, interakcije lahko zasledimo tudi v kompleksnih zmeseh.
(vodja: prof. dr. Nina Gunde - Cimerman)
Infrastrukturni center opravlja štiri med seboj povezane osnovne dejavnosti: mikrobiološka zbirka Ex, temeljne ter aplikativne storitve in raziskave v mikologiji, molekularne raziskave adaptacij na ekstremne pogoje, ter preučevanje genomov ekstremofilnih gliv in diseminacija podatkov/znanja
(vodja: prof. dr. Rok Kostanjšek)
Infrastrukturni center Mikroskopija bioloških vzorcev je namenjen podpori raziskavam na področju vizualizacije bioloških objektov, šolanju kadrov za delo na področju mikroskopije, sodelovanju s sorodnimi centri in potencialnimi uporabniki iz drugih raziskovalnih področij, ter razvoju mikroskopije v slovenskem prostoru s poudarkom na specifičnih metodah priprave raznolikih bioloških vzorcev.