Biotehniška fakulteta pomemben partner v projektu COMPETE in v ustanovljenem Centru za mikroprocesno inženirstvo in tehnologijo
Projekt COMPETE v vrednosti 2,5 milijona EUR je projekt petih članic Univerze v Ljubljani. V projektu poleg Katedre za mikrobiologijo Biotehniške fakultete sodelujejo še štiri katedre Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, člani raziskovalnih skupin Laboratorija za alternativne tehnologije s Fakultete za strojništvo, člani raziskovalnih skupin Laboratorija za mikrosenzorske strukture in elektroniko s Fakultete za elektrotehniko in člani raziskovalnih skupin Inštituta za biofiziko z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Projekt skupaj s sodelavci vodi prof. dr. Polona Žnidaršič Plazl s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani. Sredstva za ustanovitev Centra za mikroprocesno inženirstvo in tehnologijo so pridobili v okviru razpisa Evropskega raziskovalnega prostora ERA Chair.
Prof. dr. Ines Mandić-Mulec, vodja Katedre za mikrobiologijo Biotehniške fakultete, je o pomenu projekta za Biotehniško fakulteto povedala: »Mikrofluidika je interdisciplinarna veja znanosti, ki se ukvarja z opisom pojavov in razvojem procesov v bioreaktorjih mikrometrskih velikosti. Prinaša nove in cenejše rešitve na področjih biotehnologije, nanotehnologije, varovanja okolja, sinteze novih materialov, kot tudi v živilski industriji, farmaciji in medicini. Za raziskave, ki tečejo na katedri za mikrobiologijo ter v okviru programske skupine Mikrobiologija in Biotehnologija živil in okolja je pomembno, da mikrofluidni sistemi omočajo spremljanje bioloških interakcij in odzivov mikroorganizmov na nivoju posamezne celice v realnem času in v zelo majhnih volumnih. Planiramo tudi razvoj biosenzorja, ki temelji na zelo zanimivih bakterijskih encimih, lakazah.«
Projekt COMPETE omogoča tesno sodelovanje s strokovnjaki petih fakultet, saj je izrazito interdisciplinarno zasnovan in zato ponuja izjemne priložnosti za plemenitenje obstoječega znanja na Univerzi v Ljubljani, na Biotehniški fakulteti in širše. Eden od ciljev projekta je ustvariti tudi nove povezave z drugimi raziskovalnimi inštitucijami in industrijo ter pridobiti nove projekte. Center za mikroprocesno inženirstvo in tehnologijo, ki je bil ustanovljen v okviru projekta COMPETE, je namreč strateški center in pospeševalnik znanj. Poleg interdisciplinarnih raziskav bo omogočil tudi izvajanje mednarodnih delavnic, ki se jih bodo lahko udeležili študentje in/ ali sodelavci Biotehniške fakultete. Prinaša možnosti za izmenjavo strokovnjakov in študentov z vodilnimi raziskovalnimi institucijami v Evropi in svetu, financira nova delovna mesta za zaposlovanje mladih doktorandov in podoktorskih sodelavcev. Le ti naj bi postali vodilni strokovnjaki za mikroprocesne tehnologije in razvoj mikrofluidnih naprav za trajnostno naravnano proizvodnjo snovi, izboljšanje zdravja, živil in kakovosti okolja.