Projekt Carnivora Dinarica omogoča čezmejno sodelovanje za dolgoročno ohranjanje velikih zveri
»Čezmejno sodelovanje in ekosistemske storitve za dolgoročno ohranjanje populacij velikih zveri v severnih Dinaridih« je polno ime projekta, ki bo uradno zaživel 1. septembra 2018 in se bo izvajal 30 mesecev, do konca februarja 2021. Projekt, v katerem je vodilni partner Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, se bo pričel 1. septembra 2018 in zaključil konec februarja 2021. Finančno ga je z 2.347.340,64 € podprl program sodelovanja Interreg V-A Slovenija – Hrvaška.
Avtor fotografije: Hubert Potočnik
Osnovni namen projekta Carnivora Dinarica je izboljšanje varstvenega stanja velikih zveri, evrazijskega risa, volka in medveda, na območju Nature 2000, bolj natančno na območjih Javorniki - Snežnik in Notranjski trikotnik v Sloveniji ter območju »Gorski kotar i Sjeverna Lika« na Hrvaškem. To je sklenjeno čezmejno gozdno območje, edinstveno v Srednji Evropi, kjer je prisotnih še okoli 20 risov, 60 volkov in 700 medvedov. Ohranjanje njihove dolgoročne prisotnosti je izjemnega pomena za varovanje biodiverzitete in ekosistemov čezmejnega prostora Slovenije in Hrvaške. Pri tem je ključnega pomena prav meddržavno sodelovanje.
Projekt je osredotočen na tri skupne izzive: i) konkretizacija strategij in odpravljanje vrzeli v čezmejnem upravljanju velikih zveri; ii) zmanjšanje tveganj, ki ogrožajo zveri, predvsem rastočega pritiska človeka (promet, škode v kmetijstvu in fragmentacija habitatov), in iii) (ne)razumevanje vloge zveri v ekosistemih.
Carnivora Dinarica v primerjavi s predhodnimi projekti tematiko prvič obravnava sistematično in celovito, skladno z nacionalnimi in EU politikami ter predvsem s prenosom znanj od raziskovalnih partnerjev v lokalno prakso. Ukrepi bodo zagotavljali prenosljivost in trajnost tudi po zaključku projekta v obeh državah.
Za konkretizacijo strategij in odpravljanje vrzeli v čezmejnem upravljanju velikih zveri bo za izboljšano čezmejno varstvo in upravljanje velikih zveri izvedena harmonizacija metodologij za spremljanje populacij volka in risa. Usmerjeni bodo predvsem v boljše poznavanje groženj povezljivosti habitatov, boljše razumevanje ekosistemskih storitev velikih zveri in okrepitev sodelovanja ustanov obeh držav.
Za zmanjšanje tveganj, ki ogrožajo ohranjanje velikih zveri, bo izvedenih deset demonstracijskih aktivnosti. Med najpomembnejšimi so vzpostavitev kmetije dobrih praks; donacije ograj za preprečevanje škod; vzreja pastirskih psov; postavitev dinamične signalizacija na prometnicah za preprečevanje povozov; vzpostavitev obore za osirotele risje mladiče v NP Risnjak; postavitev medovarnih smetnjakov; izvedba ukrepov za usmerjanje obiska na območjih NP Risnjak, Snežnika in ob delu Kolpe ter vzpostavitev pomembnega središča za usmerjanje in ozaveščanje o velikih zvereh v Pivki, tako imenovanega »Zverinjaka«.
Za razumevanje vloge zveri v ekosistemih, predvsem s ciljem krepitve sposobnosti, znanja in zavedanja o pomenu velikih zveri ter načinih sobivanja človeka z njimi, bo izvedena obsežna komunikacijska kampanja in številna usposabljanja nacionalnih in lokalnih deležnikov ter drugih zainteresiranih prebivalcev projektnega območja.
Vodilni parter projekta je Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta. Slovenska projektna partnerja sta Zavod za gozdove Slovenije in Občina Pivka. Na hrvaški strani v projektu sodelujejo Univerza v Zagrebu - Veterinarska fakulteta, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, WWF Adria – združenje za zaščito narave in ohranjanje biodiverzitete, mesto Vrbovsko ter Primorsko-goranska županija.
V projektu bodo sodelovali tudi pridruženi partnerji. To so Javna ustanova Priroda (Primorsko-goranska županija), Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Hrvaška agencija za okolje in naravo in NINA Norsk institut for naturforskning (Norveški inštitut za raziskave narave).