Raziskovalci Biotehniške fakultete sooblikovali najnovejša spoznanja s področja podzemne biologije
Na 24. Mednarodni konferenci o biologiji podzemlja, ki je od 20. do 24. avgusta 2018, potekala na Portugalskem, so raziskovalci Raziskovalne skupine za speleobiologijo, ki deluje na Oddelku za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani kot prvi avtorji ali soavtorji predstavili rezultate znanstveno raziskovalnega dela na treh plenarnih predstavitvah, v okviru petih predavanj in dveh plakatov. Pri organizaciji konference pa je kot član znanstvenega odbora konference sodeloval tudi prof. dr. Peter Trontelj.
Prvi dan konference je doc. dr. Maja Zagmajster kot moderatorka najprej sovodila sekcijo konference, nato pa v okviru predavanja predstavila »Prispevek vrst z malimi in velikimi območji razširjenosti k oblikovanju vzorcev biodiverzitete na zahodnem Balkanu v južni Evropi«. Ugotovitve raziskave je v okviru predavanja »Testiranje adaptivne radiacije pri podzemnih postranicah« v nadaljevanju predstavila doktorantka Špela Borko.
V okviru drugega dne konference je doc. dr. Cene Fišer na plenarnem predavanju najprej predaval o »Funkciji morfoloških znakov nevretenčarjev«, nato pa tudi vodil samo sekcijo. V tretji sekciji sta sledili dve predstavitvi, v katerih so bili raziskovalci z Univerze v Ljubljani soavtorji: začelo se je s plenarnim predavanjem francoskega raziskovalca dr. Floriana Malarda z Univerze v Lyonu, z naslovom »Povezovanje različnih kriterijev za razlikovanje vrst v podzemeljskih biologiji«, temu pa je sledilo predavanje mag. Slavka Polaka z Notranjskega muzeja Postojna, ki je govoril o »Filogenetskem položaju, razširjenosti in morfologiji hrošča Adelopsella bosnica«. Dan je s predavanjem »Pomen različnih varstvenih pristopov pri varovanju podzemnega živalstva v Sloveniji« v okviru zadnje sekcije zaključila doc. dr. Maja Zagmajster.
Tretji dan konference je bila namenjena strokovni ekskurziji na izbrano kraško območje in ogled jame ter jamskega živalstva portugalskih jam.
V okviru četrtega dela so sodelovali trije raziskovalci, prof. dr. Peter Trontelj je bil sovoditelj sekcije, kateri je sledila sekcija predstavitve raziskav s posterji. Na tej so bili raziskovalci avtorji ali soavtorji dveh predstavitev: o odkrivanju novih rodov hroščev v Sloveniji, kot tudi o rezultatih speleobiološke raziskovalne odprave na Biokovo v letu 2017.
Zadnji dan konference sta svoj prispevek k področju biologije podzemlja prispevala magistrska študentka Ester Premate, s predavanjem »Premikanje postranic rodu Niphargus v jamskih jezerih in potokih«. Naslednja sekcija se je pričela s plenarnim predavanjem prof. dr. Peter Trontelj z naslovom »Genetska struktura in velikost populacije močerila, največje jamske živali na svetu«.
Številčna udeležba slovenskih raziskovalcev z raznolikimi temami podzemeljske biologije kaže, da je slovenski prispevek na področju izredno velik in raznolik, pomen pa prepoznan s strani številnih strokovnjakov. Vsi udeleženci pa so tudi člani strokovnega društva Mednarodno združenje o biologiji podzemlja, v katerem so že ali še sodelujejo kot člani izvršilnega odbora. Društvo ima poleg rednih tudi častne člane, in v letošnjem letu je bil med častne člane imenovan prof. dr. Boris Sket, upokojen profesor Univerze v Ljubljani, dolgoletni vodja Raziskovalne skupine za speleobiologijo Oddelka za biologijo.