Študenti Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani v Evropskem parlamentu na seminarju razpravljali o potrošnikovih pravicah
V torek, 22. januarja 2019, so se študenti Biotehniške fakultete, skupaj s predstavniki še nekaterih drugih članic Univerze v Ljubljani (EF, PF, FDV in NTF), na povabilo Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji, udeležili dogodka European Youth Seminar, ki je potekal v prostorih Evropskega parlamenta v Bruslju. Seminarja so se, poleg predstavnikov iz Slovenije, udeležili tudi študenti drugih evropskih držav: Francije, Madžarske, Romunije, Poljske idr. Glavna tematika tokratnega seminarja, ki je bil v osnovi zasnovan kot nekakšna simulacija dogajanja oziroma načina odločanja v Evropskem parlamentu, so bile potrošnikove pravice.
Najprej jih je sprejel slovenski predstavnik za stike z javnostjo ter jih popeljal na kratek ogled zgradbe Evropskega parlamenta in jim predstavili njegovo delovanje. Nato je sledilo delo po skupinah, kjer so v treh skupinah študenti iz različnih držav diskutirali ter iskali rešitve nekaterih trenutno najbolj perečih tem v Evropski uniji.
Prva skupina, kjer so sodelovali tudi predstavniki Biotehniške fakultete, se je osredotočila na področje varne prehrane ter smernic v kmetijstvu in živilski industriji v prihodnosti. Vprašanja so se nanašala predvsem na problematiko gojenja gensko spremenjenih organizmov (morebitne nevarnosti, uporaba pesticidov ipd.) ter njihovem vključevanju na živilski trg. Druga skupina je obravnavala vprašanja povezana z razvojem tehnologij (priložnosti in nevarnosti digitalizacije sveta ter varnost osebnih podatkov v vse bolj tehnološko naprednem svetu). Tretja skupina pa se je fokusirala na temo informiranja potrošnikov (predvsem z vidika tekstilne industrije – informiranje kupcev o proizvodnji, kupovanje cenejših izdelkov, globalizacija).
Vse skupine so se razdelile na več podskupin, ki so oblikovale najboljše rešitve in predloge za izbrano problematiko. Nato pa se je skupina znova sestala kot celota in poskušala izbrati, bodisi s konsenzom ali (pre)glasovanjem, najboljše tri možne rešitve na zastavljeno vprašanje/probleme danih področij.
Sledil je skupni del srečanja vseh treh skupin, kjer so predstavniki skupin svoje predloge predstavili slovenskemu poslancu v Evropskem parlamentu dr. Igorju Šoltesu, ki je zadeve tudi komentiral, in ostalim udeležencem seminarja.
Vsi udeleženci so se po končanem seminarju strinjali, da je bil dogodek resnično zelo dobra izkušnja, pridobili so mnogo novih informacij in znanja o delovanju Evropskega parlamenta kot tudi veščin medsebojnega dogovarjanja in usklajevanja z drugimi, ki imajo pogosto drugačen pogled na stvari.