Visokošolski strokovni študijski program prve stopnje
Gozdarstvo
1. Kratka predstavitev (pomembnosti) discipline
Gozdarstvo v Sloveniji predstavlja pomemben gospodarski in okoljski subjekt. Gozdovi pokrivajo več kot polovico Slovenije in predstavljajo potencialno naravno vegetacijo za več kot 90% ozemlja. V gozdarstvu je po podatkih Statističnega urada RS 2005 zaposlenih 2100 ljudi, ki imajo delovna mesta večinoma izven urbanih središč in tako pripomorejo k reševanju problematike demografsko ogroženih območij. Visokošolski študij gozdarstva ima dolgoletno tradicijo in povezuje naravoslovne, družboslovne in tehnične vsebine, potrebne za sonaravno, trajnostno in mnogonamensko upravljanje z gozdovi.
2. Temeljni cilji študijskega programa
Temeljni cilj programa je usposobiti študente za celostno gospodarjenje z gozdovi oziroma gozdnim prostorom. Poudarek na praktičnem izvajanju pedagoškega procesa ima za cilj usposobiti diplomante za gospodarjenje z gozdom in gozdnim prostorom.
3. Način izvajanja študija
Redni.
V študijskem letu 2019/20 je razpisanih 40 mest za redni študij.
Redni študij se izvaja na lokaciji Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete ter na terenu, saj je predvideno skoraj 25% kontaktnih ur programa v obliki terenskega pouka, ki bo potekal na različnih lokacijah po Sloveniji.
4. Trajanje študija
Prvostopenjski visokošolski študijski program Gozdarstvo traja 3 leta oz. 6 semestrov in obsega skupaj 180 kreditnih točk.
5. Pridobljen strokovni naslov
Študent po zaključku študija pridobi strokovni naslov diplomirana inženirka gozdarstva(VS)/diplomirani inženir gozdarstva (VS) (dipl. inž. gozd. (VS)), pisano za imenom.
Razvrstitev: SOK 7, EOK 6, EOVK prva stopnja
6. Možnosti zaposlitve diplomantov
Poleg zaposlitvenih možnosti v Javni gozdarski službi (predvsem revirni gozdarji), organizacijah za gospodarjenje z divjadjo, organizacijah za varstvo narave ter gospodarskih družbah, se vse več možnosti v bodoče odpira na področjih samostojnega podjetništva (od primarne predelave lesa, gozdnih gradenj, trgovanja z lesom, arboristika in okrasnega drevesničarstva, oskrbe z energijo iz obnovljivih virov). Pričakovati je povečane potrebe po gozdarskih strokovnjakih v upravnih organih za varstvo narave, gozdarskih gospodarskih družbah in pri samostojnih podjetnikih.