Dogodek
Mikrobiologija je osnovna naravoslovna veda in aplikativna veda, ki v zadnjih desetletjih doživlja izredno hiter razvoj. Študij mikrobiologije omogoča razumevanje živega sveta in organizmov, ki so ključni za življenje na našem planetu in zagotavlja usposobljenost za poklicne zahteve v medicini, industriji, ohranjanju okolja, v raziskovalni sferi in v izobraževanju. Zaradi vsesplošne razširjenosti mikroorganizmov v okolju je profil mikrobiologa pogosto sestavni del interdisciplinarnih povezovanj, kjer mikrobiološka znanja postajajo nujen del razvoja.
Druga stopnja študija mikrobiologije (MSc) je zasnovana tako, da omogoča nadaljevanje študija naravoslovnim in biotehniškim prvostopenjskim študijem. Na študiju tako študent osnovna znanja iz genetike, molekularne biologije in biokemije mikroorganizmov poglablja ter jim doda paleto uporabnih mikrobioloških znanj, ki posegajo tako na področje sanitarno medicinske mikrobiologije, mikrobne biotehnologije kot mikrobne ekologije. Temeljni cilji študijskega programa so izobraziti študentke in študente o vplivu in delovanju mikroorganizmov na okolje, biotehnološko proizvodnjo in človeka. V okviru študija pridobijo znanje in veščine dela z mikrobi in osvojijo vse elemente o varnem delu v mikrobiološkem laboratoriju; ustrezne veščine pisnega in ustnega poročanja o rezultatih svojega dela in pridobivanja informacij preko sodobnih informacijskih virov. V okviru magistrskega projekta se soočijo tudi s samostojnim raziskovalnim delom.
Praktična in teoretična znanja, ki jih pridobijo v okviru programa Mikrobiologije 2. stopnje dajejo dobro osnovo za delo v razvojnih in kontrolnih laboratorijih. Lahko se vključijo v operativna dela v znanstveno raziskovalnih institucijah, na univerzah, v razvojnih oddelkih kliničnih laboratorijev. Imajo primeren nabor znanj za samostojno delo v malih biotehnoloških podjetjih, ki potrebujejo mikrobiološka znanja. Diplomanti študijskega programa Mikrobiologije 2. stopnje imajo tudi možnost nadaljevanja raziskovalnega razvoja do doktorata znanosti.
Več informacij na spletni strani Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani