Diploma

Na povabilo »Bauman Moscow State Technical University« in »Russian Youth Engineering Society«, se je Slovenska delegacija udeležila jubilejnega, 30. mednarodnega srečanja »Step into the future«. »Step into the future« je vplivno gibanje mladine, akademikov, raziskovalcev, strokovnjakov in učiteljev, ki želijo skupaj razvijati inovativno prihodnost svoje države. Program trenutno vključuje več kot 150 tisoč mladih, ki ustvarjajo na področju znanosti.

 graf

V letu 2021 je tekmovanje »Step into the future« gostilo izjemne raziskovalce in inovatorje iz celega sveta. V veliki konkurenci izjemnih projektov je v kategoriji Natural sciences, sodeloval tudi raziskovalec Luka Irenej Pečan. S svojim raziskovalnim delom z naslovom Quantitative Determination of Biologically Active Compounds in Industrial Hemp (Cannabis sativa subsp. sativa L.) and its Microbiological Quality je osvojil 3. nagrado in požel navdušenje mednarodnega sodniškega odbora. Aktivno delo na projektu je začel opravljati pred tremi leti pod mentorstvom Marka Jerana (Fakulteta za elektrotehniko in Zdravstvena fakulteta, UL) in so-mentorstvom dr. Romana Štuklja (Zdravstvena fakulteta, UL) in prof. dr. Karmen Godič Torkar (Zdravstvena fakulteta, UL). 

gojenje_3

Marko Jeran, mentor, je o zaključeni raziskavi in nagradi povedal: »Luka Irenej Pečan je pri meni začel raziskovalno pot že kot dijak 2. letnika srenje šole. Raziskovalno delo smo letošnje leto pripeljali do točke, da je z njim kandidiral na srečanju v Moskvi. Ker je bilo v kategoriji Natural sciences izjemno veliko uspešnih raziskovalcev iz celega sveta, smo 3. nagrade še kako veseli.« 

tekočina

Luka Irenej Pečan, nagrajenec in študent 1. letnika študija Biotehnologije, je o izbiri raziskovalnega področja povedal. »Za raziskovalno delo sem se odločil pred tremi leti, v srednji šoli, ko sem spoznal, da narava ponuja veliko biološko-aktivnih spojin, ki bi lahko bile ključ do rešitve marsikaterega, trenutno še nerešljivega vprašanja. Ponovni preporod raziskav o konoplji, aktualnost teme, terapevtska obetavnost konoplje in njena klinična pomembnost ter hkrati obilo vprašanj, ki se porajajo pri njenem spoznavanju, proučevanju in uporabi, so spodbudile zamisel o obravnavi in analizi specifičnih vzorcev konoplje.« Pojasnil je, da je čedalje večja uporaba konoplje in njenih derivatov v prehrani, medicini, kozmetiki ter ostalih področjih, odprla tudi vprašanje vpliva skladiščenja posušenih rastlinskih delov na njeno končno kakovost, predvsem za varnost potrošnikov. Pojasnil je: »Cilj raziskave je bil določiti kemijski in mikrobiološki profil desetih vzorcev industrijske konoplje, v dveh različnih rastnih sezonah. Rokoval sem z velikimi količinami vzorcev in se srečal z mnogimi metodami in tehnikami. Delal sem, kar me veseli, že to je bila velika motivacija. Izjemno sem počaščen, da je g. Marko Jeran iz Zdravstvene fakultete in Fakultete za elektrotehniko prvi opazil mojo idejo za raziskovalno delo in me usmeril h konkretnim izzivom, s katerim sem se kasneje srečal

gojenje_1

gojenje_2

Raziskovalno delo je Luka Irenej Pečan, v so-avtorstvu z mentorjem Markom Jeranom in somentorjema dr. Romanom Štukeljem in prof. dr. Karmen Godič Torkar, prvič predstavil na lanskem Dnevu biomolekularnih znanosti BIOmolekularec, ki ga je organiziralo Slovensko biokemijsko društvo