STAklub

Na okrogi mizi bodo sodelovali:

  •     dr. Jože Podgoršek, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS,
  •     mag. Janez Rebec, predsednik uprave Pivka perutninarstvo d. d.,
  •     dr. Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij,
  •     prof. dr. Nataša Poklar Ulrih, dekanja Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in
  •     prof. dr. Urška Vrhovšek, mednarodna strokovnjakinja in raziskovalka na Centru za raziskave in inovacije na Fundaciji Edmund Mach v Trentinu.

Pogovor bo vodila Martina Kolenc Novak, novinarka Slovenske tiskovne agencije.

 

Ustanovitev Nacionalnega inštituta za hrano je predvidena v Nacionalnem načrtu za okrevanje in odpornost, zato bodo govorci na okrogli mizi v treh vsebinskih sklopih poskušali odgovoriti na vprašanja, zakaj potrebujemo nacionalni inštitut za hrano ter kakšen doprinos tovrstna institucija prinaša kmetijstvu, živilski industriji in potrošnikom? Vsebinski sklopi se bodo začeli s kratkimi uvodnimi video predstavitvami

V prvem sklopu bodo govorci pojasnili zakaj v Sloveniji potrebujemo Nacionalni inštitut za hrano, katere vrzeli bo zapolnil in kakšen prednosti prinaša. V uvodnem videu je izjavo o stanju inovacij in dodani vrednost na zaposlenega v živilski inustriji ter pomen inštituta za verige preskrbe s hrano podal prof. dr. Emil Erjavec, z Oddelka za zootehniko Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

V drugem sklopu se bomo govorci osredotočili na pomen inštituta za živilska podjetja. V uvodnem videu izzive raziskav in razvoja v živilskih podjetij, na katere bi lahko odgovoril inštitut, predstavljata Maj Hrovat, alumni Biotehniške fakultete ter soustanovitelj in vodja razvoja pri Juicy Marbles in Maja Kalan Pongrac, vodja korporativnega komuniciranja v Ljubljanskih mlekarnah.

V tretjem sklopu pa se bodo govorci osredotočili na druge deležnike preskrbe s hrano, ki so povezani s sledljivostjo in krožnim gospodarstvom. V uvodnem videu je prof. dr. Nives Ogrinc, Odsek za znanosti o okolju na Institutu “Jožef Stefan” predstavila postopek in pomen sledljivosti hrane, doc. dr. Ilja Gasan Osojnik Črnivec z Oddelka za živilstvo, Biotehniške fakultete Univerze v Ljbuljani, pa pomen zmanjšanja negativnega okoljskega in podnebnega vtisa v verigah preskrbe s hrano.

Vljudno vabljeni k ogledu in poslušanju na povezavi https://vzivo.sta.si/