slika - simčičev simpozij (002)

Prvo leto je bil simpozij namenjen predvsem obuditvi lepih spominov ter zdravi prehrani. Na 2. Simčičevem simpoziju smo se osredotočali na različne mite o prehrani ter jih poskušali potrditi ali zavrniti. Na 3. Simčičevem simpoziju smo podrobno predstavili celiakijo ter brezglutensko prehrano. Letos pa je osrednja tema simpozija vitamin D in njegov vpliv na naše zdravje.

Epidemija COVID-19 je med Slovenci razkrila visoko prevalenco pomanjkanja vitamina D, ki pomembno vpliva na delovanje našega imunskega sistema. Osveščanje prebivalcev z relevantnimi in kredibilnimi informacijami ima zato ključen pomen za varovanje našega zdravja.

Osrednja tema letošnjega dogodka bo tako »Vitamin D – vitamin sonca«.

Simpozij bo tudi v letu 2021 potekal na daljavo, kot serija spletnih predavanj, in sicer v četrtek, 23. septembra 2021, s pričetkom ob 16.00 uri.

Udeležba je brezplačna.

Prijavite se s klikom na povezavi: https://1ka.arnes.si/a/24335

Program:

16:00 – 16:05     Uvodni nagovor organizatorjev in predstavitev sponzorjev
16:05 – 16:15     Predstavitev teorije o vitaminu D s strani študentov
16:15 – 16:35     Vloga vitamina D za zdravje človeka, prof. dr. Miša Pfeifer, dr. med.
16:40 – 17:00     Viri vitamina D, doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehn.
17:05 – 17:25     Vitamin D in covid-19, Darko Siuka, dr. med.
17:30 – 17:50     Preskrbljenost z vitaminom D v Sloveniji,  Maša Hribar, mag. inž. preh.
17:50 – 18:00     Odmor s predstavitvijo sponzorjev
18:00 – 18:55     Predstavitev diplomskih in magistrskih del na temo vitamina D
18:55 – 19:00     Zaključni govor in zahvale sponzorjem

Ddr. Marjan Simčič je bil izredni profesor na ljubljanski Biotehniški fakulteti in eden izmed najuglednejših strokovnjakov za prehrano.  Bil je vodja različnih domačih in mednarodnih raziskovalnih projektov. Več kot 20 let se je ukvarjal s področjem rastlinskih živil, v zadnjem obdobju pa je vodil raziskave, usmerjene na ožje področje prehrane, oksidativnega stresa in nutrigenomike.

Ddr. Marjan Simčič pa ni bil samo izjemni strokovnjak in raziskovalec na področju prehrane, ampak tudi izredno priljubljen profesor in zato je njegova nenadna in nepričakovana smrt leta 2016 pretresla vse, ki so ga poznali. V njegov spomin so njegovi študentje leta 2017 pričeli organizirati Simčičev simpozij, kjer vsako leto na željo študentov podrobno obravnavajo aktualne pereče tematike na področju prehrane.

Vljudno vabljeni, da se nam pridružite!