6C6A6928

 

Projekt LIFE SEEDFORCE se bo osredotočil na izboljšanje stanja 29 vrst rastlin, ki so v precej slabem naravovarstvenem stanju. Ukrepi se bodo izvajali na 76 območjih v 10 italijanskih regijah (Abruzzo, Kampanija, Emilia-Romagna, Furlanija-Julijska krajina, Ligurija, Lombardija, Sardinija, Sicilija, Trentino- Alto Adige, Benečija), v Franciji (Provansa-Alpe-Azurna obala), na Malti in v Sloveniji. S celostnim  pristopom naj bi odpravili ali omilili grožnje, ki grozijo 139 populacijam, več kot 25.000 osebkov redkih vrst bo prenesenih ter množično razmnoženih v rastlinjakih in v laboratorijih. S tem želijo raziskovalci in strokovnjaki prekiniti izolacijo posameznih populacij, ki jim trenutno grozi izumrtje. Projekt LIFE SEEDFORCE bo trend obrnil z uporabo semenskih bank za obnovo in okrepitev ogroženih avtohtonih rastlin Italije in tudi nekaj v državah partnericah, torej v Franciji, Malti in Sloveniji.

Dr. Jože Bavcon, vodja Botaničnega vrta z Biotehniške fakultete, je pojasnil: »Načrtovane aktivnosti vključujejo nadzor revegetacije (odstranjevanje grmovnic in dreves, spravilo sena), zaščito pred prekomerno pašo in teptanjem živine ter izkoreninjenje invazivnih tujerodnih vrst. Največej tevganje za izumrje omenjenih rastlinskih vrst je povezano z notranjimi dejavniki kot so izolacija populacij, spremembe habitatov, ki jih povzroči človek (npr. prekinjena tradicionalna kmetijska praksa: paša, prezgodnja košnja, baliranje), invazivne rastlinske vrste, močan vpliv rekreacijske dejavnosti in turizem.«

Botanični vrt Univerze v Ljubljani bo v okviru projekta še bolj intenzivno obveščal o pomenu in aktivnostih za ohranjanje rastlin in biotske raznovrstnost. Med pomembnimi aktivnostmi bodo potujoče razstave in tiskovine, ki bodo poudarjale vrednost edinstvene naravne dediščine endemičnih in redkih vrst. Digitalna orodja, kot so spletna mesta, družbeni in ostali mediji, bodo usmerjena na zainteresirano javnost, medtem ko bodo posebne akcije usmerjene k mladim in učencem.

Dr. Blanka Ravnjak, strokovnjakinja z Botaničnega vrta, je povedala: »Partnerji v projektu LIFE SEEDFORCE bomo presežne pridelane rastline z vrtno vrednostjo prodali in jih tako približali trgu.«

Projekt LIFE SEEDFORCE ima skupni proračun 7.790.685 evrov, od tega program LIFE financira 4.671.420 evrov.