6_jure_za_spletno


Asist. Jure Mravlje se je zavzel za nadaljnje sodelovanje fakultete z osnovnimi in srednjimi šolami, saj je sodelovanje izjemnega pomena za promocijo znanstveno-raziskovalnega dela med mladimi, kot tudi same Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Ob tem je povedal: »Verjamem, da bodo mnogi osnovnošolci in dijaki nekoč tudi naši študenti.« Želel bi si, da bi Biotehniška fakulteta bolj podpirala tovrstne aktivnosti in angažiranost posameznikov ter prepoznala pomen tega dela, saj je prav poučevanje ena izmed ključnih dejavnosti in namena obstoja fakultet oziroma univerze – torej izobraževanje oziroma posredovanje znanja širši javnosti.

 

slika_dijaki_td

Dijaka Barbara Makovec in Rok Sušnik, dijaka 3. letnika Gimnazije Vič, sta pod mentorstvom Eve Šajn (prof. biol.) in asist. Jureta Mravljeta pripravila raziskovalno nalogo z naslovom »Vpliv različnih načinov izpostavitve hladni kisikovi plazmi na dekontaminacijo in kalitev semen tatarske ajde«. V svoji nalogi sta proučevala možnosti okolju prijazne sterilizacije semen ajde s hladno plazmo, ki je trenutno v svetu zelo aktualno in interdisciplinarno raziskovalno področje. Za svojo raziskovalno nalogo, ki je obsegala skoraj 50 strani in je praktično primerljiva nivoju magistrske naloge, sta prejela zasluženo zlato priznanje. Mentorica Eva Šajn z Gimnazije Vič je ob tem povedala: »Res sem ponosna na izjemen dosežek dijakov. Kot profesorica sem prvič sodelovala v vlogi mentorice dijakom pri raziskovalnih nalogah, zato sem izjemno vesela za takšno priložnost. V užitek mi je delati s takšnimi dijaki, kot sta Rok in Barbara, saj sta pokazala izredno veliko željo, zagnanost, motiviranost in ves čas nadgrajevala svoje znanje. Veseli me, da imajo dijaki na naši šoli možnost sodelovati in se povezati z zunanjimi inštitucijami, saj tako že v srednji šoli nabirajo izkušnje in se pobliže seznanijo z raziskovalnim delom ter širijo svoja obzorja. Na tem mestu bi se zahvalila tudi asist. Juretu Mravlje, saj se vedno z veseljem odzove na povabilo k sodelovanju in dijakom ves čas pomaga ter jih usmerja pri njihovem delu, hkrati pa jim omogoči neposredno izkušnjo v laboratoriju, da dijaki lahko samostojno izvedejo praktični del in so vanj vključeni v vseh stopnjah. Veselim se nadaljnjih uspehov dijakov in sodelovanja z asist. Juretom Mravljetom tudi v prihodnje.«

 

slika_Gabrijel_td

Osnovnošolec Gabrijel Petkovšek, ki obiskuje 9. razred Osnovne šole Komenda-Moste, je opravljal raziskovalno nalogo z naslovom »Pridobivanje električne energije iz rastlin Aloe vera  in Carpobrotus edulis« pod mentorstvom Katje Polanc (prof. biol. in kem.) in asist. Jureta Mravljeta. V svoji nalogi je proučeval možnosti uporabe dveh vrst sukulentnih rastlin za namene pridobivanja zelene energije. O tem je svetovno gledano zelo malo znanega in le redki znanstveniki se ukvarjajo s tem področje, ki pa izgleda obetavno, saj bi lahko nekoč tudi rastline, ki so »naravni pretvorniki« sončne energije izkoriščali podobno, kot danes recimo fotovoltaične celice. Tudi njegovo delo je bilo izvrstno, naloga pa je obsegala 40 strani. Mentorica Katja Polanc iz OŠ Komenda-Moste je povedala: »Ko me je Gabrijel prosil za mentorstvo pri raziskovalni nalogi sem bila kar malo v zadregi, saj se tega še nisem lotila. Poskušala sem mu pomagati kolikor sem le lahko in bila presenečena nad njegovimi zanimivimi idejami glede raziskovanja. Sedaj sem mu izredno hvaležna, saj sem se tudi jaz ogromno naučila. Gabrijel je v raziskovanje vložil veliko dela in se mu v celoti posvetil. Dosegel je izjemno zlato priznanje in nanj sem zelo ponosna!«

Vsem nadobudnim mladim znanstvenikom in njihovim mentorjem čestitamo za ta izvrsten dosežek in jim želimo veliko uspeha na njihovi nadaljnji šolski poti in kasneje v karieri.
Verjamemo, da bomo o njih v prihodnosti še veliko slišali!