Arena tehnologij 2025
Koliko lahko naredi mikroskop v svetu, kjer govorimo o velikanskih tehnologijah?

(FOTO: Renata V. Adlešič/UL BF)
Odgovor so obiskovalci družno poizkusili izvedeti na Areni Tehnologij 2025, ki je 25. septembra v Križankah postala stičišče inovacij, tehnologije in znanstvenih izzivov. Dogodek je pritegnil več kot 3.500 obiskovalcev, sodelovalo je približno 50 razstavljavcev, obisk pa je pozdravil tudi ljubljanski župan Zoran Janković– kar še dodatno izpostavlja velik pomen dogodka.

(FOTO: Renata V. Adlešič/UL BF)
Na stojnici Oddelka za mikrobiologijo Biotehniške fakultete UL so obiskovalcem predstavili, kako lahko tudi najmanjši organizmi pripomorejo k razumevanju našega sveta. Dr. Marko Verce je obiskovalce popeljal v svet vodnega kefirja – z demonstracijo mikrobnih združb, opazovanjem kvasovk in bakterij pod mikroskopom ter diskusijo o spremembah izgleda, vonja in sestave kefirja skozi čas.

(FOTO: Renata V. Adlešič/UL BF)
Študentke in študenti mikrobiologije so sooblikovali pravo raziskovalno dogodivščino, ki je bila namenjena vsem starostim:
- Mikroskopski preparati, glivne kulture in pregledovanje mikroorganizmov preko mikroskopa.
- Tekmovanja v zlaganju tipsov, pipetiranje z obarvano vodo, kvizi in “mikro kolo sreče”.
- Pridobivanje vpogleda v delo mikrobiologa in njegove metode – tudi na način, da obiskovalci sami preizkusijo elemente laboratorijskega postopka.

(FOTO: študent UL BF)
Skupaj so tako mikrobiologi BF pripomogli k razširjanju zanimanja za mikrobiološke vede in izkazali, da je tudi v svetu visoke tehnologije prostor za biologijo na mikro raven. Arena Tehnologij je preko delavnic, interaktivnih vsebin in razstav omogočila, da obiskovalci niso zgolj gledali v prihodnost – temveč so jo tudi soustvarjali.

(FOTO: Renata V. Adlešič/UL BF)