Miha Humar

Prof. dr. Miha Humar je v svojem nagovoru predstavil Univerzo v Ljubljani in še posebej izpostavil, da je bila na Univerzi v Ljubljani prva doktorandka Ana Mayer Kansky, ki je leta 1922 ustanovila in vodila podjetje, v katerem so, do propada v devetdesetih letih, proizvajali eno od klasičnih zaščitnih sredstev za les, bakrov naftenat. 

Jožica Gričar

Sledili sta dve vabljeni predavanji, predavatelj Davide Tagliapetra iz Inštituta za morske znanosti v Benetkah, Nacionalnega raziskovalnega svet Italija, je predstavil rezultate skupnega raziskovalnega projekta Interreg Slovenija Italija – o zaščiti beneških pilotov pred morskimi škodljivci (ladijski vrtovin, mokrica …), in predavateljica dr. Jožica Gričar iz Gozdarskega inštituta Slovenije, ki je predstavila, kako podnebne spremembe vplivajo na gozd in les v Srednji Evropi. 

Prisotni

Na kongresu bodo potekale tudi tri sekcije, ki naslavljajo najbolj aktualna vprašanja s področja zaščite lesa, prva sekcija bo namenjena Podnebnim spremembam in zaščiti lesa, vodil jo bo Dallin Brooks; druga sekcija bo namenjena Osvetlitvi pomena lesa v krožnem-biogospodarstvu, vodila jo bo Liselotte De Ligne; tretja sekcija bo pa namenjena Novim izdelkom za zaščito lesa, ki jo bo vodil Kevin Archer

Poleg tega bodo strokovnjaki za zaščito lesa obravnavali še druga področja; novi postopki zaščite lesa, biološki mehanizmi razkroja lesa, konstrukcijska zaščita, vrednotenje življenjske dobe les, …
Organizacija tega dogodka ne bi bila mogoča brez močne podpore osemnajstih sponzorjev iz Slovenije, Evrope in ZDA. 

Prof. dr. Miha Humar je pojasnil: »Z močno raziskovalno in strokovno skupino na Oddelku za lesarstvo smo pridobili privilegij za ponovno organizacijo znanstvenega srečanja s področja zaščite lesa v Sloveniji. Organizacija kongresa je za nas tudi priložnost za promocijo našega znanja, naših rezultatov raziskav in dobrih praks na terenu