Vsebina predmeta

Uvod v mehanske obdelovalne postopke. Teorija nastanka odrezka - nastanek odrezka kot posledica interakcije geometrije rezila, snovnega fluksa, trenja, orientacije lesnega tkiva in inherentnih anizotropnih lastnosti lesa. Kinematske značilnosti sestavljenega gibanja. Mehanika procesa premočrtnega in krožnega odrezavnaja lesnega tkiva in lesnih kompozitov. Specifična rezalna sila. Energijske razmere procesa odrezavanja. Termodinamika procesa odrezavanja; energijske zahteve potrebne za postopno oz. hipno ločitev strukture materiala in nastanek nove površine, metode vrednotenja morfoloških značilnosti mehansko obdelanih površin, načine pridobivanja relevantnih informacij o morfologiji obdelanih površin. Orodja za mehanske obdelovalne operacije z odrezavanjem. Žagalna orodja, rezkalna orodja, skobeljna orodja, vrtalna orodja, gibka orodja za brušenje. Osnove konstruiranja lesnoobdelovalnih orodij. Materiali za izdelavo nosilnih teles in rezil orodij. Obstojnost  in obraba orodij. Priprava in ostrenje orodij. Morfologija mehansko obdelanih površin.  Konstrukcije vpenjalnih naprav. Izbor tehnologije obdelave in optimizacija tehnoloških parametrov. CNC mehanska tehnologija; osnove NC in CNC obdelovalnih strojev, programiranje računalniško vodenih obdelovalnih strojev, programski ukazi v povezavi z geometrijo obdelovanca, programski ukazi v povezavi s tehnološkimi parametri obdelave, CAD/CAM sistemi, simulacijske tehnike.

Pogoji za vključitev v delo

1. Pogoji za vključitev v delo:

Vpis v ustrezni letnik študijskega programa

2. Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:

• kolokvij iz vaj,
  • prisotnost na vajah,