Vsebina predmeta

Uvod. Definicija in razvrščanje posušenih zdravilnih in aromatičnih rastlin (rastlinskih drog) po trpežnosti, glede na vrsto tržnega pridelka, glede na vrsto učinkovine in po farmakoloških učinkih. Obseg pridelovanja, prometa in porabe po tržnih sektorjih  ter zakonski predpisi v svetu in pri nas. Trženje zdravilnih in aromatičnih rastlin (ZAR). Rajonizacija zdravilnih in aromatičnih rastlin. Naravni ekosistem in agroekološka zahtevnost posameznih zdravilnih rastlin v svetu in v Sloveniji.

Rastlinski sekundarni metaboliti. Predstavitev posameznih skupin  sekundarnih metabolitov in rastlinskih drog ter njihovih farmakoloških učinkov.

Predstavitev posameznih ZAR. Sistematična pripadnost, morfološki opis, geografski izvor, kultivarji, ekološke zahteve, zasnova nasada s podatki o pripravi zemlje, o semenu in sadikah (obdelava, čas, količina semena potrebnega za 1 ha nasada), tla in prehrana, bolezni in škodljivci, uporaba zaščitnih sredstev za varstvo rastlin s predstavitvijo možnih ostankov v drogah, oskrbovanje med rastjo, optimalni termin žetve, sušenje in dodelava zdravilnih in aromatičnih rastlin, hektarski pridelek rastlinske droge. Kriteriji vrednotenja zdravilnih (kakovost, varnost, učinkovitost) in aromatičnih (kakovost, varnost) rastlin.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo

Vpis v ustrezni letnik.

 

Pogoj za opravljanje študijskih obveznosti:

Pogoj za pristop k izpitu je 100 % prisotnost na vajah in zagovor seminarke naloge.