Vsebina predmeta

Uvod. Prehrana skozi tisočletja – tradicionalna, optimalna. Funkcionalna hrana – opredelitev konceptov,umestitev v sodobne koncepte prehranjevanja.

Definicije. Definicije različnih izrazov, ki se pojavljajo v povezavi s funkcionalno hrano kot so funkcionalnost, funkcionalna sestavina, funkcionalna hrana, nutraceutiki, hrana debelega črevesa, probiotiki, prebiotiki, FOSHU, medicinska hrana. 

Hrana ali sestavine hrane s funkcionalnimi lastnostmi. Pregled najbolj poznanih in raziskanih funkcionalnih sestavin v živilih kot so W-3 maščobne kisline, konjugirana linolna kislina (CLA), kalcij, antioksidanti, bioaktivni peptidi, sirotkini proteini, probiotične bakterije, vlaknine, prebiotiki, simbiotiki itd. ter njihovi fiziološki učinki. Dizajniranje proteinov za različne prehranske in farmacevtske aplikacije – kazeini, kazeinati, koncentrati in izolati mlečnih proteinov in sirotkinih proteinov, hidrolizirani proteini, kazeinopeptidi (KPP) kot funkcionalne sestavine (strukturne karakteristike in proizvodnja).

Mikrobiota prebavnega trakta: oblikovanje, motnje, vloga mlečno kislinskih bakterij pri vzdrževanju in vzpostavljanju ravnotežja - preprečevanje infekcij in intoksikacij, obnavljanje mukozne bariere, imunska modulacija. Mlečnokislinske bakterije (MKB)- mikrobiološki in funkcionalni vidiki. MKB kot probiotiki in njihov probiotični potencial, genetika MKB, interakcije črevesnih bakterij z gostiteljem, metode proučevanja črevesne mikrobiote.

Sodobne bolezni in funkcionalna hrana: možni mehanizmi delovanja funkcionalnih sestavin (probiotiki, prebiotiki, bioakt. peptidi…) pri preprečevanju  sodobnih bolezni kot so obolenje srca in ožilja, povišan krvni pritisk, rakasta obolenja, osteoporoza. Alternativni viri beljakovin in personalizirana funkcionalna živila.

Testiranje funkcionalnosti: znanstveni pristopi pri dokazovanju funkcionalnih lastnosti in učinkov na živalskih modelih in ljudeh – klinične študije. Odziv porabnikov na funkcionalno hrano in možnosti razvoja v prihodnosti.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo:
- Vpis v ustrezni letnik študijskega programa

Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:
1. Izpita
- pozitivna ocena pisnega poročila z vaj