Skoči na vsebino
Ikona iskalnik Ikona iskalnik
Gumb išči

Gozdarstvo

50 let gozdnih učnih poti in 25 let urbanega gozdarstva v Sloveniji

Ljubljana, 18. in 19. september 2024

 

Dobrodošli na spletni strani 40. Gozdarskih študijskih dni 2024.

 

gsd2024_naslovna

 

 

Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire s sodelovanjem Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) organizira že tradicionalne gozdarske študijske dni, tokrat na temo urbanega gozda in učnih poti. Posvetovanje je namenjeno gozdarskih strokovnjakom, raziskovalcem, strokovnjakom s področja gozdarstva, varstva okolja, lesne industrije, upravnim službam, gozdnim posestnikom, drugim vladnim in nevladnim organizacijam ter študentom.

 


 

Ozadje

Letos mineva 50 let od odprtja prve gozdne učne poti v Sloveniji. Danes jih lahko naštejemo preko 90, za katere večinoma skrbi ZGS. Gozdne učne poti so tematske poti in kot take imajo informacijsko, izobraževalno in rekreacijsko funkcijo. Znatno prispevajo k varovanju in ohranjanju naravne in kulturne dediščine ter pripomorejo k obogatitvi turistične ponudbe v okviru zelenega turizma. Gozdne učne poti so pri nas najbolj pogost način interpretacije narave. Zaradi pestre ponudbe raznoraznih tematskih poti se je področje začelo regulirati; že dobro desetletje se odvija letni izbor za Naj pot, postavili so se kriteriji, skupno označevanje, digitalizacija, sistemsko vzdrževanje ter izboljšana kakovost vsebin in interpretacij.

 

Prav socialne funkcije gozda in pogosto tudi lokacija povezujejo gozdne učne poti z urbanimi gozdovi. Ti so predmet zdaj že četrt stoletja razvijajočega se področja urbanega gozdarstva. Mineva 25 let od objave prve pregledne evropske publikacije s področja urbanega gozdarstva Raziskave in razvoj urbanega gozdarstva v Evropi (ang. Research and Development in Urban Forestry in Europe) v okviru akcije COST E12, ki je predstavljala prelomnico mednarodnega usklajevanja in povezovanja na temo urbanega gozdarstva v Evropi. V teh desetletjih se je področje uveljavilo tudi pri nas in pridobiva na veljavi. Zaradi mnogonamenskosti urbanih gozdov in številnih z njimi povezanimi izzivi, ki jih urbano gozdarstvo naslavlja, so prav ti gozdovi pod drobnogledom gozdarskih in drugih prostorskih strok ter seveda javnosti. Urbani gozdovi pri nas nimajo posebne zakonodaje, vendar pa se posebnosti pri njihovem načrtovanju, upravljanju in zaradi statusa s poudarjenimi predvsem ekološkimi in socialnimi funkcijami, rešujejo tudi preko Odlokov o razglasitvi gozdov s posebnim namenom. Nenazadnje, teme gozdnih učnih poti in urbanega gozdarstva so pogoste pri zaključnih nalogah študentov Biotehniške fakultete. Vedno več je mednarodnega projektnega sodelovanja s področja urbanega gozdarstva in njegovih vlog pri prilagajanju na podnebne spremembe, povečanju povpraševanja po (socialnih) ekosistemskih storitvah, biotski raznovrstnosti, zagotavljanju dobrega počutja meščanov, dobrih politik načrtovanja in upravljanja urbanih gozdov ter sodelovanja z različnimi deležniki v teh procesih.

 

Vabimo vas, da sodelujete na GŠD 2024 s prispevkom, ki se nanaša na naslednje teme:

-        Razvoj urbanega gozdarstva in njegova prihodnost

-        Načrtovanje, gojenje, varstvo in posegi v urbane gozdove

-        Funkcije urbanih gozdov (ekološke in socialne funkcije)

-        Sodelovanje z deležniki pri upravljanju urbanih gozdov, gozdnih učnih poti

-        Inventarizacija in analize gozdnih učnih poti in urbanih gozdov

-        Razvoj gozdnih učnih poti in njihova prihodnost

-        Interpretacija narave, gozdna pedagogika

-        Zakonodaja na področju urbanih gozdov in gozdnih učnih poti

 

Svojo namero za sodelovanje na GŠD lahko najavite z oddajo izvlečka prispevka do petka, 5.4.2024, na spletni strani https://forms.office.com/e/FprSFymEcn. Na GŠD boste svoj prispevek predstavili ustno ali v obliki posterja – pri oddaji izvlečka to označite. Uredniški odbor si pridružuje pravico do spremembe oblike željene predstavitve (tj. ustna predstavitev/poster) glede na število in vsebino vseh prejetih izvlečkov. Avtorji bodo o tem pravočasno obveščeni. Petek, 9.8.2024, je zadnji rok za oddajo krajših znanstvenih prispevkov (4 strani).

Izdali bomo tiskano in spletno različico zbornika krajših znanstvenih prispevkov z recenzijo (za prispevke z ustno predstavitvijo) in kratkih izvlečkov (za prispevke v obliki posterja).

 

Pomembni datumi:

 

- Rok za oddajo izvlečkov prispevkov na spletni strani https://forms.office.com/e/FprSFymEcn: 5.4.2024

- Objava okvirnega seznama predavateljev z naslovi prispevkov: 16.4.2024

- Zadnji rok za posredovanje krajših prispevkov: 9.8.2024

- Prireditev: 18.9. in 19.9.2024

- Prijave: avgust preko spleta

 

Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na e-pošto: .

 

Uredniški odbor:

Mojca Nastran

Jože Prah                                                                     

Janez Pirnat                                                                   

Vasja Leban                                                                         

Milan Kobal

 

Organizacijski odbor:

Mojca Nastran

Vasja Leban

Mateja Intihar

Luka Jemec