darwindaylogo

Pedagogi in raziskovalci Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani se bodo tudi v letu 2023 pridružili praznovanju mednarodnega Darwinovega dne, s katerim obeležujemo rojstni dan naravoslovca Charlesa Darwina. Namen praznovanja je spodbuditi tudi ljudi v Sloveniji, predvsem mlade, h kritičnemu presojanju, neutrudnemu iskanju resnice in radovednosti ter k razmišljanju o pomenu osebnostne integritete, poguma in načelnosti. Vse te lastnosti so odlikovale Darwina, ki se je rodil 12. februarja 1809, in ga vodile na velikem intelektualnem potovanju ob odkrivanju zakonitosti evolucije. 

 

Prof. dr. Petra Golja, s Katedre za fiziologijo, antropologijo in etologijo Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, bo v počastitev mednarodnega Darwinovega dne postavila spletno učilnico za projekt »Jaz, žival«. Vsebine za spletno učilnico so bile pripravljene v okviru Evropske noči raziskovalcev, sedaj pa bodo na voljo vsem zainteresiranim osnovnošolcem in dijakom ter seveda njihovim učiteljem tudi v obliki spletne učilnice. Prof. dr. Petra Golja je ob tem povedala: »Promocija spletne učilnice na Darwinov dan je priložnost, da vsem mladim pokažemo evolucijo in njen pomen. Razvoj je pomemben, zato se tudi odločili, da predstavimo vsebine tudi na spletu

 

Osrednji dogodek mednarodnega Darwinovega dneva, ki ga organizirajo v Društvu biologov Slovenije ob podpori Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, pa bo potekal v petek, 10. februarja 2023, ob 17.00, v Zbornični dvorani Univerze v Ljubljani, Kongresni trg 12 (vhod z Vegove ulice).

Ob tej priložnosti bo slovensko javnost s poslanico ob mednarodnem Darwinovem dnevu 2023 nagovoril izr. prof. dr. Božo Frajman, alumen Biotehniške fakultete, ki deluje na Inštitutu za botaniko Univerze v Innsbrucku.

Izr. prof. dr. Božo Frajman bo kot osrednji govorec prisotnim predstavil tudi predavanje z naslovom »Od genov do cvetov: evolucija raznolikosti rastlin«. Evolucija je najpomembnejše gonilo razvoja biotske pestrosti, ki nas obdaja in omogoča naše življenje. Čeprav število opisanih rastlinskih vrst (374.000) precej zaostaja za živalskimi (1,5 milijona), pa rastline gotovo vidneje oblikujejo naše okolje. V procesu fotosinteze vežejo sončno energijo, nas hranijo, oblačijo, gradijo naše domove, proizvajajo kisik, ključen za naš obstanek. Kljub temu jih uničujemo in povzročamo izumiranje vrst kot še nikoli doslej. V predavanju bo osvetlil nekaj evolucijskih vidikov, ki so pomembno prispevali, in še prispevajo k raznolikosti rastlin in narave nasploh.

 

Več o osrednjem dogodku najdete na povezavi na spletni ali na povezavi na FB strani.

Vljudno vabljeni!