Jan Otoničar
Fotografija: osebni arhiv Jan Otoniča


V sklopu dogodkov imenovanih [M_oder] Univerza v Ljubljani organizira predstavitve magistrskih nalog in drugih del Prešernovih nagrajencev Univerze v Ljubljani na odru Mestnega muzeja Ljubljana.

V sredo, 5. aprila 2023, ob 18.00, se bo predstavil Jan Otoničar, prejemnik Prešernove nagrade Univerze v Ljubljani, ki je nagrado prejel za magistrsko nalogo z naslovom »In vivo enkapsulacija specifičnih fragmentov DNA v bakterijski mikrorazdelek«. 

Jan Otoničar je začel s študijem na 1. Bolonjski stopnji – univerzitetnega študijskega programa Biotehnologija na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani leta 2016, kjer je leta 2019 diplomiral in na 2. stopnji študijskega programa Biotehnologija magistriral leta 2022. Trenutno je zaposlen kot bioinformatik v slovensko-ameriškem podjetju Genialis.

Že tekom študija na 1. stopnji je Jan Otoničar sodeloval pri raziskovalnem delu na Katedri za biokemijo Oddelka za biologijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in pod mentorstvom izr. prof. dr. Mateja Butale opravil diplomsko in magistrsko nalogo. Na osnovi magistrskega dela je bil v znanstveni reviji Nucleic Acids Research avgusta 2022 objavljen znanstveni članek z naslovom »A method for targeting a specified segment of DNA to a bacterial microorganelle«, v katerem si Jan Otoničar deli prvo avtorstvo.

Bakterijski mikrorazdelki so proteinski organeli, ki jih najdemo pri nekaterih vrstah bakterij. Udeleženi so v metabolizmu, in sicer lahko izboljšajo učinkovitost metabolnih reakcij in  zadrževanje za celico sicer toksičnih vmesnih produktov metabolizma. 

V magistrskem delu je Jan Otoničar skupaj z raziskovalci iz Oddelka za biologijo in Oddelka za agronomijo Biotehniške fakultete razvil protokol, ki omogoča izrez in pakiranje specifičnega odseka DNA v mikrorazdelke znotraj žive bakterije Escherichia coli ter kasnejšo afinitetno izolacijo teh mikrorazdelkov iz bakterije. Delo predstavlja osnovo razvoju novih biotehnoloških in biokemijskih metod.

Obvezna rezervacija mest: prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.

Več informacij o predstavitvi na spletni strani Mestnega muzeja Ljubljana na Zunanja povezava na povezavi Odpira se v novem oknu

Predavanje je brezplačno.