naslovnica.jpg

ponedeljek, 28.8.2023

Na sejmu AGRA 2023 - 61. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu

dvorana 2, pritličje

(Pomurski sejem d.o.o., Cesta na stadion 2, 9250 Gornja Radgona)

Udeležba na dogodku je brezplačna.

EIT Food Hub Slovenija in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani in projekt SPRINT organizirajo dogodek z naslovom Kako spodbuditi prehod v trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev in ob tem ohraniti kmetijsko pridelavo?.

PESTICIDI_AGRA_vizual_ver200723 (960 × 630, pik).png

Nestrokovna uporaba pesticidov predstavlja tveganje za zdravje ljudi in okolja. Nedavne ugotovitve raziskav kažejo na povezavo med izpostavljenostjo pesticidom in povečanim tveganjem za zdravstvene težave, vključno s Parkinsonovo boleznijo, reproduktivnimi in razvojnimi težavami ter rakom. Ob tem imajo vpliv tudi na zdravje tal, kakovost voda in biotsko raznovrstnost.

Dogodek je namenjen vsem deležnikom ter vsem, ki vas tematika zanima.

S strani predavateljev strokovnjakov želimo na razumljiv način govoriti o pomenu sodobnih tehnologij v rastlinski pridelavi, »razbijati« mite in legende o fitofarmacevtskih sredstvih ter javnosti verodostojno in jasno sporočiti kritično pomembno vlogo, ki jo v trenutnem prehranskem sistemu imajo fitofarmacevtska sredstva (FFS).

Na dogodku bomo:

• predstavili pomembnost tovrstnih raziskav za ustrezno obveščenost splošne in drugih javnosti
  • predstavili strokovni pogled na vlogo in pomen fitofarmacevtskih sredstev v sodobnem kmetijstvu
  • predstavili trende na omenjenem področju
  • predstavili način prehoda k bolj trajnostni rabi pesticidov
  • obveščali o izvedenih aktivnostih in naslednjih korakih
  • pridobili različne poglede na zmanjševanje uporabe pesticidov in tveganja zaradi njih

Program dogodka smo zasnovali tako, da uvodnim nagovorom sledijo tri uvodna predavanja, zaključi pa se z okroglo mizo. Prvo predavanje z naslovom Pomen trajnostne rabe fitofarmacevtskih sredstev v prehranskem sistemu bo poudarilo kritično pomembno vlogo, ki jo v trenutnem prehranskem sistemu imajo FFS in bo izvedeno s strani dr. Andreja Simončiča, direktorja Kmetijskega Inštituta Slovenije, v drugem predavanju, naslovljenemu Prisotnosti pesticidov v agro-ekosistemu, bo prof. dr. Matjaž Glavan z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani predstavil rezultate in načine, kako podpreti prehod na bolj trajnostno zaščito rastlin, tretje predavanje, ki smo ga naslovili Zmanjšanje rabe pesticidov: pomen in predvideni ukrepi v Sloveniji in bo izvedeno s strani mag. Mateje Blažič z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, pa bo predstavljeno aktualno dogajanje v zvezi z evropsko uredbo o trajnostni rabi fitofarmacevtskih sredstev, pri čemer bo izpostavljeno trenutno stanje v zvezi s FFS v Sloveniji in »mesto«, ki ga FFS imajo v sodobnih prehranskih sistemih.

Dogodek bo sklenjen z okroglo mizo, na kateri bodo njeni aktivni udeleženci predstavili refleksije na slišano. Na njej bodo sodelovali predstavnik podjetja ŽIPO Lenart, kjer bo tehnolog za poljedelstvo in živinorejo g. Klemen Kaučič predstavil FSS v praksi, dr. Jaka Razinger s Kmetijskega inštituta Slovenije bo predstavil inovativne načine zatiranja kmetijskih škodljivcev, dr. Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih

podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije bo govorila o trajnostnem prehranskem sistemu v realnosti, predstavnik/-ca z Zveze potrošnikov Slovenije pa bo predstavila pogled potrošnikov na FFS. Okrogla miza bo moderirana.

Udeležba na dogodku je BREZPLAČNA. Število udeležencev NI omejeno.

Prijave zbiramo do vključno 28.8.2023 na: https://shorturl.at/stHKO

Program dogodka:

Ponedeljek, 28.8.2023 med 10.00 in 12.00

Na sejmu AGRA 2023 / dvorana 2, pritličje

(v organizaciji EIT Food hub Slovenija, Biotehniška Fakulteta Univerze v Ljubljani in projekt SPRINT)

Program:

10.00-10.10       Uvodni nagovor organizatorja

»Kako EIT FOOD spodbuja prehod v trajnostni prehranski sistem?«

10.15 – 10.35    Plenarno predavanje 1

»Pomen trajnostne rabe fitofarmacevtskih sredstev v prehranskem sistemu«

dr. Andrej Simončič, Kmetijski inštitut Slovenije, direktor

10:40– 11.00     Plenarno predavanje 2

»Prisotnosti pesticidov v agro-ekosistemu«

doc. dr. Matjaž Glavan, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani

11.05 – 11.25    Plenarno predavanje 3

»Zmanjšanje rabe pesticidov: pomen in predvideni ukrepi v Sloveniji«

mag. Mateja Blažič, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

11.30-12.00        Okrogla miza s koreferenti

• Klemen Kaučič, ŽIPO Lenart; FSS v praksi
  • dr. Jaka Razinger, Kmetijski Inštitut Slovenije; Inovativni načini zatiranja kmetijskih škodljivcev
  • dr. Tatjana Zagorc, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije; Trajnostni prehranski sistem v realnosti
  • predstavnik/-ica, Zveza potrošnikov Slovenije; Kako na FFS gledajo potrošniki?

Okroglo mizo vodi: izr. prof. dr. Aleš Kuhar, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani in vodja EIT Food Hub Slovenija