VABILO NA NOVINARSKO KONFERENCO:

"KAČE V NAŠI BLIŽINI: MITI, DEJSTVA IN SOBIVANJE"

 

četrtek, 3. julija 2025, ob 9.00
Oddelek za biologijo, Biotehniška fakulteta UL, predavalnica B5
(Večna pot 111, Ljubljana)

modras1

(Vir: Canva)

 

Pred dnevi je Slovenijo pretresla novica o smrti starejše gospe po ugrizu modrasa – prvem smrtnem primeru zaradi ugriza kače v več kot tridesetih letih. Dogodek je v javnosti sprožil številna vprašanja, pomisleke in – pogosto – tudi pretiran strah.

V poplavi čustvenih odzivov želimo prispevati k umirjeni in razsvetljeni razpravi, ki temelji na preverjenih znanstvenih dejstvih.

Novinarska konferenca združuje strokovnjake, ki se ukvarjajo z raziskovanjem kač, odnosom ljudi do njih in pravilnim ravnanjem ob morebitnem srečanju. Namen dogodka je prispevati k večji varnosti ljudi, hkrati pa tudi k ohranjanju naravnega ravnovesja.

 

Na novinarski konferenci bodo sodelovali:

dr. Anamarija Žagar, višja znanstvena sodelavka, Nacionalni inštitut za biologijo, Oddelek za raziskave organizmov in ekosistemov.
Predstavila bo biologijo, ekologijo in raznolikost kač v Sloveniji ter njihov pomen v naravnem okolju.

Katja Konc, mlada raziskovalka, Oddelek za zootehniko, Biotehniška fakulteta UL.
Spregovorila bo o rezultatih raziskave o odnosu slovenskih kmetov do kač in drugih plazilcev ter o najpogostejših mitih, ki vplivajo na sobivanje s kačami.

Griša Planinc, Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica, vodja projekta Kačofon.
Predstavil bo praktične napotke za ravnanje ob srečanju s kačo, pomen izobraževanja in vlogo projekta Kačofon pri ozaveščanju javnosti.

 

Otlica 2022 (3)

(FOTO: David Knez)

 

Novinarska konferenca je namenjena medijem, strokovni javnosti in vsem, ki vas zanimajo narava, varnost in sobivanje z divjimi živalmi.

 

Vabljeni, da se nam pridružite in pomagate širiti preverjene informacije na podlagi znanstvenih dejstev in dolgoletnih terenskih izkušenj.

 

Za več informacij in potrditev udeležbe pišite na: ali pokličite na 040 752 138.