za objavo_sprejem športnikov BF (002)

 

Na Olimpijskih igrah Tokio 2020 so Slovenijo zastopale kar tri študentke Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Na sprejemu se je izkazalo, da niso le odlične športnice, ampak tudi dobre in uspešne študentke. 

Maruša Štangar, študentka II. stopnje magistrskega študijskega programa Živilstvo, je potrdila: »Med 150 vrhunskimi judoisti sem izvedla anketo o učinkih hitre izgube telesne mase pred tehtanjem, ki za razvrstitve v kategorije poteka dan pred tekmovanjem. Ugotovila sem, da najboljši judoisti povprečno izgubijo 5,8 odstotka telesne mase. Anketa tudi kaže, boljši so judoisti, manj posledic občutijo na tekmi.« Pojasnila je, da je tehtanje vsaj 12 ur pred tekmo in da se v tem času intenzivno nadomešča vodo in ogljikove hidrate. Maruša tekmuje v kategoriji do 48 kg. Pravi, da se pozna zelo velika razlika v moči do naslednje kategorije (do 52 kg). Zaradi fizične prednosti ni priporočljivo imeti imeti običajno telesno maso pod mejo svoje kategorije. Je pa v judu poleg moči še mnogo drugih prvin, ki te lahko pripeljejo do zmage – dobra tehnika, taktika, vzdržljivost, izkušenost, gibljivost... 

Špela Perše, študentka II. stopnje magistrskega študijskega programa Prehrana, je pojasnila, da za doseganje dobrih rezultatov v daljinskem plavanju opravi dva treninga na dan, jutranjemu treningu v bazenu pa navadno sledi še suha vadba. Ne glede na časovno in fizično zahtevne treninge je med pogovorom glede usklajevanja študija in športa izpostavila: »Pomembna je predvsem dobra organizacija, če vnaprej načrtujem potem lahko uskladim veliko obveznosti. Lahko rečem, da več obveznosti kot imam, več uspem narediti.«

Pojasnili sta, da kvalifikacije v obeh športih potekajo povsem različno. Pri daljinskem plavanju štejejo samo mesta, kvalificirati pa se je možno le na dveh tekmovanjih, in sicer na svetovnem prvenstvu ter mesec dni pred OI na kvalifikacijski tekmi. Špela Perše je pojasnila: »To pomeni, da moramo biti plavalke dvakrat v obdobju enega meseca v vrhunski formi.« Treningi za daljinsko plavanje potekajo v bazenu, tekmovanja pa v jezerih ali morjih: »Težko bi se odločila ali mi bolj odgovarja jezero ali morje. Vsekakor je v morju lažje plavati, vendar pa je (ne)okus po slanem po dveh urah plavanja zelo neprijeten.« 

Pri judu pa se kvalifikacije začnejo že 2 leti pred Olimpijskimi igrami, ko se dosežene točke štejejo polovično, zadnje leto pa se za kvalifikacije štejejo vse doseže točke. Šteje se 5 najboljših rezultatov s tekem svetovne turneje vsako leto, če imaš rezultat s svetovnega, evropskega prvenstva ali mastersa še ta 6. rezultat. Maruša Štangar je pojasnila: »Na Olimpijske igre se direktno uvrsti 18 najboljših tekmovalk, dodatna mesta so dodeljena kontinentalnim kvotam. Če si na zadnjih mestih oz. se poteguješ za mesto znotraj kontinentalnih kvot, se hitro lahko zgodi, da zadnje kvalifikacijsko tekmovanje odloča, kdo bo dobil olimpijsko vozovnico. Jaz sem bila letos varno na 10. mestu.« V kategoriji do 48 kg je v Sloveniji manj dobrih judoistk, zato ima Maruša Štangar pred pomembnejšimi tekmami za trening borbe mednarodne partnerje. 

Povedali sta tudi, da imajo tekmovalci najboljšo formo pri judo med 24 in 28 letom, pri daljinskem plavanju pa pri 25 letih. V zaključku pogovora so bili udeleženci soglasni, da je vrhunski šport v Sloveniji pomembna izkušnja, ki prinaša bogate izkušnje in prestižne rezultate, vendar pa ne zagotavlja možnosti za preživetje, zato je pri vsem tem še bolj pomembno ostati zdrav in omejiti možnosti za poškodbe ter seveda imeti izobrazbo.