Fragmentorana ploščica BArvsi udeleženci

Priprave ekip študentk in študentov ter mentoric in mentorjev na 14. tekmovanje študentov na področju razvoja inovativnih živilskih izdelkov Ecotrophelia Slovenija 2022 so se začele že v decembru 2021, ko je GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij objavila razpis za tekmovanje. V decembru 2021 in januarju 2022 so potekali tudi informativni dnevi, na katerih so študentke in študentje skupaj z mentoricami in mentorji dobili dodatne informacije. 

tekmovanje

Nacionalno tekmovanje je potekalo konec junija. Ekipe so inovativne živilske izdelke, trženjske načrte in druge elemente dokumentacije predstavile pred strokovno komisijo, ki so jo sestavljali dr. Tatjana Zagorc, predsednica komisije in direktorica GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Gorazd Jenko, sekretar Službe Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, Tjaša Dobnik, strokovna sodelavka na področju trajnostne strateške poslovne transformacije slovenskih podjetij pri Javni agenciji SPIRIT Slovenija, dr. Sebastjan Filip, direktor proizvodnje v Pekarni Pečjak ter Špela Šinigoj, vodja nabave in nabavnega skladišča pri podjetju Incom d.o.o.

v številkahinovativnih izdelkov

Dr. Tatjana Zagorc, predsednica strokovne komisije, je ocenila tekmovanje: »Delo z mladimi prinaša veliko zadovoljstva. Ne samo, ker so polni idej in gledajo v prihodnost optimistično, temveč tudi zato, ker kažejo interes za lasten razvoj in razvoj družbe. Tudi inovacije so del razvoja, na vseh področjih. Potem ko 14 let stopaš z mladimi po tej poti, se zaveš, kako zelo veliko je lahko narejenega, če se združi energija študentov, znanje mentorjev in nenazadnje motivacija mojih kolegic, ki so srce in motor te aktivnosti.« Posebej je izpostavila, da je Ecotrophelia Slovenija lahko zelo dobra popotnica k ustvarjanju kariernih poti in hkrati formiranju idej za obstoj in razvoj agroživilstva. Slednje se je v preteklosti že pokazalo. Izpostavila je tudi: »Spreminjamo se namreč kot potrošniki, spreminjamo svoje vedenjske navade v povezavi s hrano in prehranjevanjem, spreminja pa tudi naš odnos do okolja ter širše družbe

 

Najboljše je strokovna komisija ocenila inovativni živilski izdelek Wibuba bar

Wibuba bar, žitna rezina in prigrizek, je sklop treh prehranskih produktov, katerih namen je zagotoviti optimalen razvoj ploda in dojenčka skozi ustrezno prehrano matere in njenega partnerja – prehrana v prvih 1000+ dneh življenja.

WibubaBar

Ekipa študentk je izdelke predstavila komisiji: »Vsak izmed izdelkov je sestavljen iz skrbno izbranih živil, ki predstavljajo bogat vir najpomembnejših hranil za posamezno obdobje znotraj prvih 1000+ dni življenja. Prvi produkt je namenjen bodoči nosečnici in njenemu partnerju (WISH bar), drugi izdelek je namenjen nosečnici (BUMP bar) in tretji doječi mamici (BABY bar).« Izdelki ne vsebujejo glutena in laktoze in so brez aditivov, poleg tega pa imajo ugodno hranilno in energijsko sestavo. Posebej so izpostavile: »S skrbno načrtovanim pregledom sestave živil smo ponudile izdelek, ki ima naravno prisotna posamezna hranila, ki so pomembna v določenem obdobju razvoja – torej so brez dodatne obogatitve
Študentke so inovativen živilski izdelek Wibuba bar razvile pod mentorstvom prof. dr. Stephen-a Pearson-a, s Tehniške univerze München in somentorstvom doc. dr. Evgena Benedika, iz Skupine za humano prehrano Oddelka za živilstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.

 

Na drugo mesto se je uvrstila ekipa študentov z žitno ploščico Barli

Študentje Biotehniške fakultete, Nej Bizjak, Tea Dular In Luka Irenej Pečan, so pod mentorstvom prof. dr. Polone Jamnik, s Katedre za biotehnologijo, mikrobiologijo in varnost živil Oddelka za živilstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani z biotehnološkim procesom razvili žitno ploščico Barli.

Fragmentorana ploščica BAr
Strokovni komisiji so inovativni živilski izdelek predstavili: »Barli je žitna ploščica, pridobljena v dvo-stopenjskem biotehnološkem procesu in nato prelita z malinami in temno čokolado. Ploščica predstavlja kombinacijo edinstvenih prehranskih in funkcionalnih lastnosti, ki jih lahko dosežemo z uporabo biotehnologije ter priročnosti, ki jo premore skromna žitna ploščica. Edinstvenost ploščice Barli je sestavina, iztrošeni ječmen, ki ostane pri proizvodnji piva. S tem sledi smernicam trajnostnega razvoja in pripomore k zmanjšanju ogljičnega odtisa slovenskih pivovarn.«


Na tretje mesto se je uvrstila študentka ekipa z izdelkom tortiljo WrapUp

Ekipa študentov, Meta Brkopec, Gašper Korat, Luka Korošec in Eva Mustafa, je pod mentorstvom izr. prof. dr. Mojce Korošec, s Katedre za tehnologijo mesa in vrednotenje živil Oddelka za živilstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, razvila tortiljo WrapUp.

Tortilje WrapUp

Ekipa študentk in študentov je izdelek predstavila strokovni komisiji: »WrapUp tortilje so namenjene mladim odraslim in družinam, ki se soočajo s pomanjkanjem časa za pripravo zdravih in polnovrednih obrokov. Narejene so iz sestavin, ki veljajo za stranski produkt živilske industrije, hkrati pa so bogate z vlakninami in beljakovinami.« Tortilje WrapUp so izdelane iz bučne prge in pivovarskih tropin ter zato omogočajo izdelavo trajnostno naravnanih in zdravih prehranskih izdelkov. Ekipa študentov je posebej poudarila: »Tortilje WrapUp ponujajo zdravo prehransko rešitev, ki jo obdaja tudi 100% reciklabilna embalaža

 

Več o 14. tekmovanju študentov na področju razvoja inovativnih živilskih izdelkov Ecotrophelia Slovenija 2022 v boršuri na povezavi