Fotografija vključenih
Člani slovenskega dela projektne ekipe – od leve proti desni: Urban Petrič (Vinarstvo Petrič), Neža Čadež in Uroš Petrovič (oba Biotehniška fakulteta UL) – nazdravljajo uspešni pridobitvi financiranja projekta Eco2Wine.

 

Projekt Eco2Wine se bo začel konec leta 2023, ko bodo stekle priprave za zaposlitev doktorskih študentov na članicah konzorcijske mreže. Prof. dr. Uroš Petrovič je dodal: »Med predvidenimi zaposlitvami doktorskih študentov, ki bodo izvajali raziskave na področju razvoja novih tehnologij za pridelavo naravnih vin, je tudi zaposlitev enega tujega doktorskega študenta na Biotehniško fakulteto Univerze v LjubljaniDoc. dr. Neža Čadež pa je o projektu povedala še: »V sklopu projekta Eco2Wine bo raziskovalno delo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani usmerjeno na področje kartiranja mikrobnih združb vinarskega ekosistema in njihove fenotipizacije v naravnem okolju ter razvoj novih strategij ohranjanja z vinsko trto in vinom povezanih mikrobnih združb ex situ in in situ.« 

Članice konzorcija projekta Eco2Wine prihajajo iz držav z vinarsko tradicijo: Italije, Južne Afrike, Nemčije, Francije, Gruzije, Španije in Slovenije. Projekt koordinira Univerza v Milanu, preostale sodelujoče visokošolske organizacije pa so Univerza Franche-Comté, Univerza Hochschule Geisenheim, Gruzijska tehniška univerza, Univerza Perugia, Univerza Cádiz in Univerza Stellenbosch, kot tudi Visoki svet za znanstvenoraziskovalno dejavnost v Španiji. Kot industrijski partnerji so v projekt vključeni tudi številni vinogradniki in vinarji. Industrijski partner iz Slovenije je Vinarstvo Petrič s Slapa v Vipavski dolini, ki je že več let uveljavljeno na tržišču s sodobnim trajnostnim, okolju in zdravju prijaznim pristopom pridelave vina.

Logotip projekta

Raziskovalni cilj projekta Eco2Wine je izraba mikrobnih interakcij, ki se vzpostavljajo med fermentacijo vina, kot orodja za inovacije v vinarstvu. Namen projekta je pridelava naravnih, okolju prijaznih vin in tako preko izboljšave sodobnih praks v vinarstvu omogočiti potrošniku večjo izbiro vin.

S katalogizacijo kompleksnih združb gliv, kvasovk in bakterij, njihovo fenotipizacijo in razumevanjem njihovih kompleksnih funkcij ter interakcij med celotno verigo pridelave vin, lahko trajnostno usmerimo proces za pridelavo izvrstnih naravnih vin z novimi lastnostmi. Cilj je pridelati inovativna vina vrhunske kakovosti na okoljsko sprejemljiv način, zaradi česar bodo vina konkurenčna na mednarodnem tržišču

Prof. dr. Uroš Petrovič je opozoril: »Vendar pa poudarek projekta ni le na vrhunski znanosti, ampak tudi na združevanju kreativnih pristopov h komuniciranju z javnostjo in njihovo vključitev, s pristopi kot so uporaba digitalnih medijev za prikaz raziskovalne zgodbe, virtualni panoji in povezava umetnosti z znanostjo, ter nenazadnje vključitev zainteresiranih skupin za skupno oblikovanje novih idej in znanja. Projektna skupina bo zato zagotovila obveščanje o poteku projekta in njegovih rezultatih vsem deležnikom preko različnih medijev in socialnih omrežij.«

Doc. dr. Neža Čadež je dodala: »Sodelujoči raziskovalci z Biotehniške fakultete bodo s svojim znanjem k projektu Eco2Wine prispevali k taksogenomiki in katalogizaciji združb mikroorganizmov, njihovi fenotipizaciji, ter z ohranjanjem fenotipa mikrobne združbe in situ prispevali k novim dognanjem za vpeljavo naprednih tehnologij skupaj z industrijskimi partnerji in potrošniki