Ana Mayer Kansky je med letoma 1914 in 1918 na dunajski filozofski fakulteti študirala kemijo in fiziko, a je zaradi razpada Avstro-Ogrske študij nadaljevala v Ljubljani. Na univerzi je preučevala kemijo škroba in leto 1920 kot prva oseba prejela doktorski naziv.
Pokroviteljica podelitve nagrade je bila Nataše Pirc Musar, predsednica države, ki je izrazila veselje in hvaležnost, da lahko kot prva izvoljena predsednica v zgodovini Slovenije podeli nagrade dr. Ane Mayer Kansky, ki so prav tako podeljene prvič v zgodovini.
Prisotne je nagovoril tudi Gregor Majdič, rektor Univerze v Ljubljani: »Vrata v akademski svet ste si odprli, nadaljnje potovanje v tem vznemirljivem svetu bo odvisno predvsem od vas samih. Znanje vedno uporabljajte v dobro človeštva.«
Nagrado dr. Ane Mayer Kansky so prejeli avtorice in avtorji, za katere je komisija ocenila, da izpolnjujejo kriterije odmevnosti v svoji stroki, njihova vsebina pa predstavlja vrhunski dosežek in preboj na znanstvenem oziroma umetniškem področju. Področja zajemajo naravoslovje, tehniko, biomedicino in biotehniko, humanistiko in izobraževanje, družboslovje ter umetnost.
Doktorska raziskava in ugotovitve dr. Špele Borko
Dr. Špela Borko je s preučevanjem dinamike evolucije podzemnih rakov iz rodu slepih postranic Niphargus preučevala učinke na vzorce biodiverzitete na Dinarskem krasu. Z opisom starodavne adaptivne radiacije slepih postranic, evolucijskega procesa, pri katerem se v kratkem času iz enega prednika razvijejo številne morfološko in ekološko raznolike vrste, je prvič dokazala podzemno adaptivno radiacijo, ki je zavarovana pod površjem preživela turbulentno geološko in klimatsko zgodovino Evrope. S tem je izzvala antropogeni pogled na domnevno negostoljubno ekologijo podzemnih habitatov. Z analizo pestrosti slepih postranic na območju Dinarskega krasa, ki je svetovno pomembna vroča točka podzemne biotske pestrosti, je na podlagi rezultatov opozorila na problem premajhne pozornosti podzemni pestrosti v evropskih varstvenih smernicah.
Več o raziskavi in ugotovitvah lahko preberete Zunanja povezava na v članku z naslovom Evolucija v kraljestvu večne teme – pestrost slepih postranic (22.6.2023) Odpira se v novem oknu, ki ga je dr. Špela Borko zaključila: »Življenje si je očitno uspešno utrlo pot tudi v večno temo podzemlja. Odkritje pestrega evolucijskega dogajanja v podzemlju pa odpira množico novih vprašanj o evolucijskih mehanizmih in procesih tik pod našim pragom – tako pri slepih postranicah kot pri številnih drugih spregledanih skupinah živali.«
Zunanja povezava na Več informacij o delu in objavah Odpira se v novem oknu dr. Špele Borko tudi v obrazložitvi ob podelitvi Jesenkove nagrade za najboljšo diplomantko doktorskega študija v letu 2023.