Izredna profesorica dr. Tjaša Pogačar in mlada asistentka Zala Žnidaršič iz Katedre za agrometeorologijo, urejanje kmetijskega prostora ter ekonomiko in razvoj podeželja - Oddelka za agronomijo, sta soavtorici sveže izdaje e-publikacije 'Tourism Climate Change Adaptation: The Case of Slovenia' oz. slovensko 'Podnebne spremembe in trajnostni razvoj slovenskega turizma', ki je bila izdana konec minulega leta.
izr. prof. dr. Tjaša Pogačar (FOTO: BF)
mlada asist. Zala Žnidaršič (FOTO: BF)
Projekt, pri katerem je poleg zgoraj omenjenih soavtoric publikacije, sodelovala tudi doc. dr. Zalika Črepinšek, je prejel priznanje za znanstvenoraziskovalno odličnost na Fakulteti za turizem Univerze v Mariboru. Projekt je trajal od leta 2021 do 2023 in prinaša pomembne uvide in rešitve za trajnostni razvoj turizma v Sloveniji.
Publikacija je dostopna na https://press.um.si/ in na https://press.um.si/index.php/ump/catalog/book//6ft24
Za več informacij o e-publikaciji smo se obrnili na soavtorico, izr. prof. Pogačar, ki pojasnjuje: "Raziskovalni projekt »Podnebne spremembe in trajnostni razvoj slovenskega turizma« je dal pomembne rezultate: analizo vplivov podnebnih sprememb glede na prihodnje projekcije, model izračuna ogljičnega odtisa slovenskega turizma, temeljito analizo možnih podnebnih ukrepov ter končni seznam priporočil za državo, destinacije, ponudnike in posameznike.
Na spletni strani projekta so dostopna vsa znanstvena poročila, ki obsegajo več kot 500 strani. Zavedamo se, da je to preobsežna količina podatkov, ki turizmu ne koristi, dokler jih ne znamo predstaviti krajše in razumljivo.
Zato smo izredno hvaležni Slovenski turistični organizaciji za izdajo in oblikovanje kratkega vodnika, ki je dostopen tukaj.
Upamo, da bo dosegel čim večje število turističnih deležnikov in pomagal pri razumevanju naše skupne vloge pri podnebnih ukrepih. Pričujoč vodnik predstavi osrednje klimatološke analize in priporočila prilagajanja za področja zimskega, urbanega, poletnega outdoor in poletnega turizma ob vodi, saj vsak od teh štirih tipov zahteva drugačne vremenske pogoje in bodo torej vplivi različni. Hkrati prepoznavamo tudi medsebojno soodvisnost: npr. podnebne spremembe bodo ob neposrednih posledicah na naravo prinesle kar trojni pritisk turizma na gorska območja zaradi diverzifikacije iz zimskega turizma v poletnega, podaljšanja poletne sezone in pričakovanih umikov turistov in izletnikov pred vročino v višje ležeče lege."