Violina iz pradavnine – zgodba, pri kateri je sodelovala tudi Biotehniška fakulteta

Izjemno odkritje iz Čadrga na Tolminskem je povezalo znanost, naravo in umetnost v navdihujoč projekt, pri katerem je ključno vlogo odigrala Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani. Med obnovo pastirskega kala je bilo odkrito izjemno dobro ohranjeno deblo jelke, ki je po analizi strokovnjakov Oddelka za lesarstvo BF staro kar približno 6500 let.

Strokovno oceno o starosti in uporabnosti lesa je izvedla raziskovalna skupina pod vodstvom prof. dr. Maksa Merele z Biotehniške fakultete, Oddelka za lesarstvo. Analiza je potrdila izjemno arheobotanično vrednost lesa, pa tudi njegovo primernost za nadaljnjo obdelavo. To je odprlo pot k sodelovanju s slovenskim goslarjem Danielom Muskom, ki je iz tega prastarega materiala izdelal prvo violino – s tem je les, star več kot šest tisočletij, znova oživel kot glasbeni instrument.

MAKS

(FOTO: UL BF)

Biotehniška fakulteta je s svojim znanjem, strokovnim delom in opremo omogočila znanstveno podprto oceno enega najstarejših kosov lesa, najdenih na slovenskih tleh. Poleg raziskovalcev fakultete so bili v projekt vključeni tudi domačini – bratje Kutin, ki so les prvi opazili, ter umetnika Daniel in Anja Musek iz Škofje Loke.

20250310_092906

(FOTO: UL BF)

Celoten potek od odkritja do nastanka violine je predstavljen v oddaji Opus, ki je bila predvajana na Televiziji Slovenija. V oddaji, dostopni na Zunanja povezava na POVEZAVI Odpira se v novem oknu nastopajo tudi strokovnjaki Biotehniške fakultete, ki razložijo pomen takšnih interdisciplinarnih projektov in potencial lesa, ki ga s sodobnim znanjem vračamo v življenje.