Skrito življenje pod zemljo: Vse, kar ste (ne)vedeli o podzemnih živalih

 

Podzemna življenjska okolja so pogosto spregledana – tiha, temačna in težko dostopna. Prav zato je nova knjiga raziskovalne skupine za speleobiologijo, ki deluje na Oddelku za biologijo UL BF (SubBioLab) z naslovom Živo podzemlje Slovenije toliko pomembnejša. V njej so zbrani desetletja trajajoči rezultati speleobioloških raziskav, podatki o razširjenosti podzemnih živali in vedenje o njihovem skrivnostnem svetu. Knjiga je nastala z željo, da ta izjemen del našega naravnega okolja približa tako strokovni kot širši javnosti.

Naslovnica

(FOTO: Teo Delić)

V prvem delu knjige bralec na poljuden in razumljiv način spozna značilnosti podzemnih habitatov, nastanek krasa, metode vzorčenja organizmov v temačnih razmerah, evolucijske posebnosti in vzorce razširjenosti podzemnih živali. Predstavljena je tudi ogroženost teh edinstvenih ekosistemov – od onesnaževanja do uničevanja habitatov.

Kazalo

(FOTO: Teo Delić)

Speleobiologija, znanstvena veda o življenju pod zemljo, ima v Sloveniji dolgo zgodovino. Začela se je že leta 1768 z znanstvenim opisom močerila in se nadaljevala z drobnovratnikom leta 1832. Slovenija ima tako eno najdaljših tradicij raziskovanja podzemnega sveta.

DSC04969

(FOTO: Teo Delić)

V drugem delu knjige so predstavljeni značilni prebivalci podzemlja. Ne gre za popoln seznam, saj je območje Dinarskega krasa pravo globalno središče podzemne biotske pestrosti – noben drug del sveta nima tolikšne raznolikosti podzemnih živali na tako majhnem prostoru.

DSC04971

(FOTO: Teo Delić)

Živo podzemlje Slovenije je prelomno delo – celovit in dostopen pregled znanja o podzemnih živalih Slovenije in Dinarskega krasa. Bogato opremljena z grafi, ilustracijami in izjemnim fotografskim materialom, knjiga ni le znanstvena publikacija, temveč tudi poklon naravi, ki se skriva tam, kjer je najmanj pričakujemo – pod površjem.

DSC04972

(FOTO: Teo Delić)

 

Vabljeni k prebiranju nove zakladnice podzemnega življenja in k spremljanju naših dejavnosti facebook profilu SubBioLab: Zunanja povezava na https://www.facebook.com/subbiolab.slovenia?locale=sl_SI Odpira se v novem oknu