Prof. dr. Miha Humar je bil izvoljen za predsednika svetovnega združenja za zaščito lesa IRG/WP

Kaj imajo skupnega les, dolgoročna trajnost in slovenska znanost? Vse to je skupno v izjemnem dosežku prof. dr. Mihe Humarja, ki je bil na letnem srečanju IRG56 na Japonskem izvoljen za predsednika svetovnega združenja za zaščito lesa IRG/WP. Gre za eno najvplivnejših mednarodnih organizacij na področju zaščite lesa in lignoceluloznih materialov, kjer se srečujejo znanstveniki, raziskovalci in industrijski strokovnjaki z vsega sveta.

Zaščita lesa in lignoceluloznih materialov pred biološkim razkrojem je nujna, če jih želimo uporabljati učinkovito in ekonomsko vzdržno. Zelo pomemben vidik te dejavnosti je tudi vloga pri ohranjanju svetovnih gozdov, saj je les okolju prijazen in naravno obnovljiv vir. Z zaščito lesa v najširšem pomenu se ukvarja svetovno združenje za zaščito lesa, International Research Group on Wood Protection, IRG/WP. Skupina je bila ustanovljena leta 1969 in jo je takrat sestavljalo 22 znanstvenikov iz 9 držav. Danes ima več kot 350 članov iz 51 držav. IRG/WP omogoča stike med strokovnjaki, ki se ukvarjajo s kompleksnimi izzivi zaščite in trajnosti lesa. Vsako leto izda več kot sto dokumentov, ki članom in sponzorjem zagotavljajo neprecenljive informacije, ter s pomočjo lokalnih organizacijskih odborov organizira letne konference in regionalna srečanja z aktivnimi delavnicami, na katerih se razpravlja o raziskovalnem napredku na področju zaščite lesa in o tem seznanja strokovno in splošno javnost. Dejavnost IRG/WP podpirajo tudi sponzorji, ki so najpomembnejša svetovna podjetja, ki se ukvarjajo z zaščito lesa. Člani in sponzorji skupine IRG smo ponosni na svoj status in si na svojem področju nenehno prizadevamo za odličnost.

Miha Humar je bil do zdaj podpredsednik združenja in hkrati predsednik znanstvenega programskega odbora IRG/WP (Scientific Programme Committe). Ob izvolitvi Miha Humarja za predsednika je novi podpredsednik postal Japonec prof. dr. Hiroshi Matsunaga.

2025-06-26 13.58.53 (002)

Slika: novoizvoljena predsednik in podpredsednik IRG/WP prof. dr. Miha Humar in prof. dr. Hiroshi Matsunaga, (FOTO: Prof. dr. Marko Petrič)

Raziskovalci iz Slovenije smo v IRG/WP aktivni in prepoznavni člani že zelo dolgo. Letošnje 56. letno srečanje združenja IRG56 v Yokohami na Japonskem (22.6.2025-26.6.2025) pa je bilo za UL, Biotehniško fakulteto, Oddelek za lesarstvo, še posebej pomembno. Za predsednika tega na področju svojega delovanja vplivnega in pomembnega združenja, je bil za tri leta, do pomladi 2028, izvoljen naš kolega prof. dr. Miha Humar, z mandatom do pomladi 2028. Predsednik IRG/WP je operativna, odgovorna in vplivna funkcija, ki zahteva odlično poznavanje področja ter brezhibne koordinatorske sposobnosti. Biti predsednik IRG/WP pomeni izjemno čast in priznanje za dosedanje delo in raziskovalne dosežke. Na Oddelku za lesarstvo, Biotehniški fakulteti in na Univerzi v Ljubljani smo ponosni na ta dosežek našega kolega Humarja in mu ob izvolitvi iskreno čestitamo in želimo veliko uspehov pri delu v naslednjem triletnem obdobju.

Slovenci imamo še nekaj članov odborov in teles tega združenja: prof. dr. Miha Humar je zdaj po statutu še podpredsednik znanstvenega programskega odbora in hkrati tudi član finančnega odbora ter pododbora za nominacije. Doc. dr. Boštjan Lesar bo še eno leto predsednik Sekcije 5 »Trajnost in okolje« (Sustainability  & Environment), doc. dr. Davor Kržišnik pa je član odbora za komunikacije. Naj podatek o uspešnem sodelovanju raziskovalcev z BF, Oddelka za lesarstvo v IRG/WP zaokrožimo še z eno lepo novico: naš sodelavec Dr. Jaka Levanič je za udeležbo na letnem srečanju IRG56 prejel nagrado Ron Cockroft Award (RCA), ki jo združenje podeljuje mladim perspektivnim znanstvenikom na področju zaščite lesa – letos je bilo takih nagrajencev 13 – in tako finančno podpre njihovo udeležbo na letnem srečanju združenja.

Izvolitev prof. dr. Mihe Humarja za predsednika IRG/WP ni le osebna čast, temveč tudi izjemno priznanje slovenski znanosti in Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. Njegov mandat prinaša novo poglavje v mednarodnem povezovanju in strokovnem ugledu slovenskega raziskovalnega dela.