Vsebina predmeta

Uvod v dendrologijo, dendrologija kot biološka disciplina, opredelitev njenega pomena za gozdarje. Vrste dendrologije.

Gozdni biomi na Zemlji, razvoj drevesnih vrst, pomen paleobotanike, ledenodobna zatočišča.

Osnove biogeografije: razširjenost lesnatih rastlin, areali in dejavniki, ki določajo obseg areala. Endemiti in relikti, endemična območja na Zemlji in v Evropi.

Ekofiziološke lastnosti lesnatih rastlin, reakcije rastlin na okolje. Izrazoslovje.

Morfologija lesnatih rastlin, rastlinski organi in njihova uporabnost pri determinaciji lesnatih rastlin.

Sistematika lesnatih rastlin, taksonomske kategorije, definicija vrste in opredelitev taksonomskih kategorij, nižjih od vrste. Uporaba določevalnih ključev.

Podrobna obravnava drevesnih in grmovnih vrst: svetovna dendroflora, avtohtone drevesne vrste, gospodarsko in okoljsko pomembne drevesne vrste, najpomembnejše vrste urbanega okolja, invazivne vrste. Obravnava obsega: razširjenost vrste v svetu in v Sloveniji, ekološke in gojitvene lastnosti, biologija, morfologija (s poudarkom na determinacijskih znakih), gospodarski pomen, dejanska in potencialna uporaba ter ogroženost.

Osnove genetike in pravila dedovanja, osnovna načela populacijske genetike. Opredelitev populacij, populacije gozdnega drevja. Genetska struktura populacije, načini njenega preučevanja in dejavniki, ki jo spreminjajo: migracije, mutacije, selekcija, genetski zdrs.

Žlahtnjenje gozdnega drevja: zgodovina, pomen in načela. Metode žlahtnjenja gozdnega drevja: selekcija, križanje, mutacije in biotehnološke metode. Pregled in primeri njihove uporabe v svetu, analiza stanja v Sloveniji, možnosti intenziviranja njihove uporabe v slovenskem gozdarstvu. Problematika morebitnega uvajanja gensko spremenjenih dreves in vrednotenje njihovega vpliva na okolje.

Pogoji za vključitev v delo

1. Pogoji za vključitev v delo:

-vpis v ustrezni letnik študijskega programa

 

2. Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:

- obvezna prisotnost na laboratorijskih vajah in pri terenskem pouku,

- oddan izdelek iz laboratorijskih vaj,

- oddano poročilo s terenskega pouka,

- pozitivno ocenjen herbarij,

- pozitivno ocenjena seminarska naloga in

- opravljena dva kolokvija iz prepoznavanja lesnatih rastlin.