Vsebina predmeta

Uvod: Rastline so živa bitja. Botanika in razdelitev botanike. Povezanost botanike in agronomije.

Sistematika: Osnove botaničnega razvrščanja rastlin. Določanje rastlin s pomočjo tiskanih in e-ključev.   Zapisovanje imen kmetijskih rastlin. Sorta in drugi taksoni gojenih rastlin. Pomembnejše družine in predstavniki kmetijskih rastlin in njihova uvrstitev v sistem.

Zgradba kmetijskih rastlin in njihovo delovanje:

Rastlinska celica in važnejši celični organeli: jedro, plastidi, mitohondriji, ribosomi, ER, GA, celična stena, vakuola. Povezava med zgradbo celice in krmno/hranilno vrednostjo.

Tkiva pri rastlinah: Pomen in delovanje vrst zarodnih in trajnih tkiv (osnovna tkiva, krovna tkiva, prevajalna, oporna in izločalna tkiva). Tkivo in krmna/hranilna vrednost.

Razvoj, zunanja in notranja zgradba, funkcija vegetativnih rastlinskih organov, s poudarkom na kmetijskih, okrasnih rastlinah in plevelih: steblo, listi, korenina in njihove preobrazbe. Primarna in sekundarna zgradba stebel in korenin. Založni organi.

Zgradba cveta pri različnih skupinah rastlin, s poudarkom na kmetijskih rastlinah. Vrste socvetij.

Opraševanje in oploditev pri semenkah.

Seme: zunanja in notranja zgradba, vrste semen, kalitev. Razvoj, zgradba in vrste plodov pri različnih kmetijskih rastlinah.

Načini prehrane rastlin: avtotrofi, hetrotrofi, paraziti in polparaziti, sožitja, karnivore rastline.

Življenjska doba rastlin.

Spolno in nespolno razmnoževanje rastlin s poudarkom na vegetativnem razmnoževanju.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo:
Vpis v ustrezni letnik.

Pogoj za opravljanje študijskih obveznosti:
Pogoj za pristop k končnemu izpitu so: udeležba na laboratoriskih in terenskih vajah, izdelava herbarija, opravljeni vsi kolokviji iz vaj: Laboratorijske vaje, Računanje krmne vrednosti travne ruše in Poznavanje rastlin.