Vsebina predmeta

Spoznavanje industrijskih bioprocesov in uporabe modernih biotehnoloških pristopov razvoja industrijskih biokultur in bioprocesov. Uporaba omskih/sistemskih pristopov, uporaba v analizi in razvoju industrijskih kultur in bioprocesov (doc. Čadež). Razvoj in uporaba metod klasične mutageneze in selekcije, in usmerjene evolucije biokultur in uporaba različnih pristopov selekcije in mikrofluidike. Uporaba modernih metod rekombinantne DNA za razvoj industrijskih sevov, kot so CRISPR-Cas, TAR kloniranje in rekombiniringa. Primerjava klasičnih pristopov, pristopov usmerjene mutageneze in novejših pristopov rekombinantne DNA. Kritični pogled na prednosti in slabosti različnih pristopov.

Spoznavanje novih konceptov modelnih gostiteljskih sevov, »mikrobnih šasij« oziroma »celičnih tovarn«, ki se uporabljajo v industriji. Prednosti in potencialne slabosti teh industrijskih  šasij. Urodja, metode in prilagojeni industrijski bioprocesi, ki se uporabljajo za produkcijo ciljnih bioproduktov heterolognega izvora. Predstavitev konkretnih industrijskih primerov. Zaščita intelektualne lastnine, ki se nanašajo na razvoj industrijskih mikroorganizmov in bioprocesov oz. novih bioproizvodov. Priprava in analiza patentne aplikacije/patenta na področju industrijske biotehnologije.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo:

opravljen izpit iz matematike, statistike, kemije, biokemije, genetike oziroma mikrobne genetike, molekularne biologije, fiziologije oziroma mikrobne fiziologije

 

Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:

Kolokvija iz vaj:

 - prisotnost na vajah

Izpita:

 - prisotnost na predavanjih

 - opravljen kolokvij iz vaj

 - opravljen seminar

 - opravljene terenske vaje