Slovenska različica aplikacije MOTI je nastala v sodelovanju z Bernsko univerzo, kjer so MOTI tudi razvili. Doc. dr. Andrej Ficko je pojasnil: »Aplikacijo smo priredili za slovenske razmere. Vgradili smo povezave med zgornjo sestojno višino in srednjo oblikovno višino sestoja. Pripravili smo priročnik za uporabo, krajša navodila in demonstracijske video posnetke o kalibraciji naprave pred njeno uporabo.« Namestitvena datoteka aplikacije in priročniki so dostopni na spletni strani projekta Zunanja povezava na www.digigozd.si. Odpira se v novem oknu
Uporaba aplikacije MOTI
Za uporabo aplikacije MOTI potrebujete pametno napravo, telefon ali tablični računalnik, ki jo je potrebno pred prvo izvedbo meritev kalibrirati. Doc. dr. Andrej Ficko je o uporabnosti aplikacije povedal: »Aplikacija omogoča tudi izvedbo lokalnih in sestojnih inventur, sproten izračun zanesljivosti ocen in navigacijo po vzorčni mreži. Prikaz rezultatov je možen že v sami aplikaciji, podatke pa lahko za nadaljnjo obdelavo prenesete na računalnik.«
Na Katedri za urejanje gozdov in ekosistemske analize, Oddelka za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani poteka še izdelava delovne table, ki bo s primerjavo posnetih podatkov z referenčnimi ali optimalnimi vrednostmi sestojnih parametrov uporabniku svetovala glede ukrepanja v gozdu. Nameravajo tudi sodelovati pri razvoju nove različice MOTI, ki bo še v večji meri uporabljala sodobno tehnologijo v mobilnih napravah.
Uporabo aplikacije MOTI so že predstavili lastnikom gozdov, partnerjem v projektu, ter skupaj z njimi izvedli terenske meritve na njihovih posestvih.
Projekt je financiran v okviru PRP 2014-2020, podukrepa 16.2 Razvoj novih proizvodov, praks, procesov in tehnologij Evropskega partnerstva za inovacije (EIP) v skupni vrednosti 348.650,41 eurov. V projektu, ki bo potekal do julija 2023, poleg vodilnega partnerja Univerze v Ljubljani sodelujejo še Zavod za gozdove Slovenije, Srednja lesarska in gozdarska šola Maribor, ZaVita svetovanje d.o.o. ter 6 kmetijskih gospodarstev.
Več informacij o projektu DIGIGOZD na Zunanja povezava na povezavi. Odpira se v novem oknu
Dodatne informacije pri vodji projekta: doc. dr. Andrej Ficko, .