Vsebina predmeta

• Botanika. Povezanost rastlin in živali. Razlike med rastlinskimi in živalskimi celicami. Posebnosti rastlinske celice.  Nekateri pomembnejši celični organeli. Vsebnost celičnega soka in končni produkti presnove pri višjih rastlinah.

• Rastlinska histologija: Vrste tkiv in oznaka pri višjih rastlinah.

• Rastlinska organografija – zgradba korenin, stebel in listov, njihove preobrazbe in delovanje pri višjih rastlinah. Vpliv vsebnosti rastlin in zgradbe njihovih organov na krmno vrednost rastlin. Pomembnejše skupine krmnih, strupenih in zdravilnih rastlin. Morfološke stopnje razvoja rastlinskega telesa. Anatomija in delovanje rastlinskega telesa.

• Načini razmnoževanja rastlin: Zgradba in razlike v zgradbi cvetov, semen in plodov pri različnih rastlinskih skupinah. Oprašitev, kalitev pelodnih zrn in oploditev pri semenkah. Osnovne vrste socvetij, semen in plodov. Spolno in nespolno razmnoževanje kritosemenk. Rodoizmena pri semenkah.

• Sistematika rastlin: Uvod v sistematiko rastlin. Sistematske enote in nomenklatura. Definicija vrste in sorte. Osnovne sistematske skupine travniških in plevelnih vrst. Priprava herbarija pomembnejših travniških in plevelnih vrst nabranih na laboratorijskem polju Biotehniške fakultete.

Pogoji za vključitev v delo

Pogoji za vključitev v delo:
- vpis v ustrezen letnik.

Pogoji za opravljanje študijskih obveznosti:
- pri vajah in seminarskih vajah je udeležba obvezna. Izdelava protokolov pri laboratorijskih mikroskopskih vajah in izdelava lastnega herbarija je za študente nujna. Protokoli iz laboratorijskih mikroskopskih vaj in herbarij so pregledani. Iz snovi iz predavanj potekata dva delna izpita. Če študent opravi oba delna izpita pozitivno je končnega pisnega izpita oproščen.