Akronim:

238.875,95 €

Spletna stran projekta:

Povezava

Projekt Strokovna izhodisca za ekolosko pridelavo hmelja (EKOHMELJ) se izvaja v okviru ukrepa16.2 Podpora za pilotne projekte ter za razvoj novih proizvodov, praks, procesov in tehnologij za projekte EIP.

Povzetek

V EIP projektu EKOHMELJ pripravimo smernice za ekološko pridelave hmelja – skladno z  vsebino evropskega zelenega dogovora (European Green Deal) in strategije EU od vil do vilic (Farm to Fork). S tem prispevamo k zmanjševanju uporabe pesticidov in gnojil v kmetijstvu, k varovanju okolja ter povečanju izvozne konkurenčnosti hmeljarskih kmetij v Sloveniji. Izvajamo različne tehnološke poskuse na področju tehnologije pridelave hmelja, gnojenja, varstva rastlin in namakanja na 6 lokacijah v 3 regijah (5 hmeljarskih kmetij, IHPS). V projektu tudi modelno ocenimo ekonomiko pridelave hmelja. Projektne izkušnje in rezultate širimo med zainteresirane pridelovalce hmelja ter širšo strokovno javnost –  z demonstracijami na IHPS, na delavnicah, tehnoloških sestankih, seminarju in z različnimi publikacijami.

Aktivnosti projekta

EKOHMELJ projektne aktivnosti, organizirane v 5 delovnih sklopih (DS1-DS5), omogočajo oblikovanje in sistematičen prenos posodobljenih tehnoloških znanj za potrebe širjenja ekološke pridelave v hmeljarstvu in dvig izvozne konkurenčnosti hmeljarskih kmetij v Sloveniji.

Struktura projekta:

• DS1: Koordinacija projekta;
  • DS2: Vpeljevanje ekološke pridelave hmelja (tehnološki poskusi);
  • DS3: Ekonomika ekološke pridelave hmelja (delavnice s kalkulacijami in analitičnim tolmačenjem stroškov pridelave na kmetijah);
  • DS4: Strokovne smernice ekološke pridelave hmelja (e-gradiva);
  • DS5: Diseminacija rezultatov (skladno z navodili razpisa).

Pričakovani rezultati projekta

Rezultat 1: Partnerstvo EIP EKOHMELJ

Rezultat 2: Rezultati opravljenih tehnoloških poskusov na partnerskih hmeljiščih

Rezultat 3: Načrt trženja ekološkega hmelja za kmetijo

Rezultat 4: Ekonomska analiza pridelave hmelja

Rezultat 5: Priprava smernic za ekološko pridelavo hmelja v Sloveniji

Rezultat 6: Izvedba projektnih dogodkov

Rezultat 7: Projektna promocija rezultatov

Partnerji projekta

• Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije
  • KGZS – Kmetijsko-gozdarski zavod Celje
  • KGZS – Kmetijsko-gozdarski zavod Maribor
  • Štefan Šlander
  • Ignac Novak
  • Andrej Kresnik
  • Matej Zupanc
  • Jeruzalem Ormož SAT d.o.o.
  • Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta

Povezave