Na Univerzi v Ljubljani so v letu 2023 prvič izvedli razpis za izjemne mentorice in mentorje mladim raziskovalcem z namenom nagrajevanja raziskovalne odličnosti. Razpis je bil namenjen najboljšim raziskovalcem in raziskovalkam na Univerze v Ljubljani, ki vodijo vsaj en mednarodni projekt oziroma slovenski del mednarodnega projekta v vrednosti vsaj 100.000 evrov, in ki so bili mentorji vsaj dvema doktorandoma, ki sta študij uspešno zaključila v zadnjih šestih letih.
Med prijavami, ki so izpolnjevale razpisne pogoje, je izbirala mednarodna komisija za izjemne mentorje in mentorice, ki so jo sestavljali člani Svetovne mreže Univerze v Ljubljani. Komisija je na podlagi avtonomne presoje izbrala deset najboljših raziskovalk in raziskovalcev, pri katerih se bodo v letu 2023 začeli usposabljati mladi raziskovalci.
Vir: https://danhrane.ecpd.si/2019/09/25/sonja-smole-mozina/
Izbrani izjemni mentorji in mentorice za mlade raziskovalce so poleg prof. dr. Nataša Poklar Ulrih in prof. dr. Sonja Smole Možina še prof. dr. Damijan Miklavčič in prof. dr. Igor Škrjanc s Fakultete za elektrotehniko, prof. dr. Matevž Dular s Fakultete za strojništvo, prof. dr. Stanislav Gobec s Fakultete za farmacijo, prof. dr. Maruša Bradač s Fakultete za matematiko in fiziko, prof. dr. Matija Strlič s Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo ter prof. dr. Irma Potočnik Slavič in prof. dr. Zdravko Kobe s Filozofske fakultete.
vir: arhiv Biotehnoške fakultete
Deset izjemnih mentorjev in mentoric bo poleg redno dodeljenih mest za mlade raziskovalce v okviru raziskovalnih programov dobilo po eno dodatno mentorsko mesto, predvsem, ker imajo mentorji in mentorice pri mladih raziskovalcih »pomembno in odgovorno vlogo tudi pri profesionalni in osebnostni rasti doktoranda ter so vzor kot raziskovalec in kot človek.« Univerza v Ljubljani bo nov razpis objavila tudi za leto 2024.