Posvet z naslovom Regenerativno kmetijstvo – tla so temelj bo potekal v sredo, 23. novembra 2022, v Dvorani prof. dr. Janeza Hribarja. Posvet se bo pričel ob 10.00 z nagovori organizatorjev in predstavnikov Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter zaključil ob 14.00 s splošno razpravo udeležencev.
Vsebina posveta
Posvet bo tesno povezan z dokument EASAC, Sveta evropskih akademij za znanost, Zunanja povezava na Regenerative agriculture in Europe; A critical analysis of contributions to European Union Farm to Fork and Biodiversity Strategies Odpira se v novem oknu ter aktivnosti EU programa EJP Soil in SZOK.
Na posvetu Regenerativno kmetijstvo – tla so temelj bodo predavatelji in razpravljavci oblikovali odgovore oziroma rešitve na naslednja vprašanja:
- Katere probleme lahko reši ohranitveno/regenerativno kmetijstvo?
- Kaj je treba regenerirati (obnoviti) in vzdrževati?
- Kakšen agronomski in agro-gozdarski pristop/dejavnost bo omogočil ali olajšal regeneracijo/ohranjanje tal, agroekosistema in družbe?
- Ali je mogoče ta pristop vključiti v agronomske (gozdarske) prakse, ki bodo v danem okolju ekonomsko in družbeno upravičene?
- Katere politične, družbene in gospodarske sile bodo spodbujale uporabo novih agronomskih praks?
- Prednosti in omejitve namakanja v Sloveniji
Program posveta
10:00 – 10:15 Uvodni pozdravi SAZU, MKGP, BF
10:15 – 10:25 Franc Lobnik, podpredsednik Sveta za varovanje okolja, SAZU: Cilji posveta in moderiranje posveta
10:25 - 10:50 Rok Mihelič. BF: Zunanja povezava na Predstavitev dokumenta EASAC Regenerative_Agriculture Odpira se v novem oknu in razmere v Sloveniji. Kmetijske regenerativne prakse v različnih agro—ekosistemih; povezava rastlinske pridelave z živinorejo
10:50 - 11:05 Luka Juvančič, BF: Prispevek (in domet) regenerativnega kmetijstva k zagotavljanju dolgoročne prehranske varnosti Slovenije
11:05 - 11:20 Petra Božič, MKGP: Regenerativno kmetijstvo in kmetijska politika
11:20 - 11:35 Marina Pintar, BF: Trajnostno gospodarjenje z vodo v rastlinski pridelavi v Sloveniji
11:35 - 11:50 Marko Zupan, BF: Gospodarjenje s tlemi in lastnosti tal
11:50 - 12:10 Odmor za kavo
12:10 – 12:25 Marjetka Suhadolc, BF: Izzivi in priložnosti za povečanje biotske pestrosti tal v agro-ekosistemih
12.25 - 12:40 Helena Grčman, BF: Rodovitnost in ranljivost kmetijskih tal v Sloveniji
12:40- 12:55 Mario Lešnik, FKBV: Regenerativni ukrepi za zajezitev erozije tal v Sloveniji
12:55 – 13:10 Mario Lešnik, FKBV: Kako regenerativno kmetovati in varovati rastline ob strogi restrikciji fitofarmacije v EU?
13:10 - 13:25 Denis Stajnko, FKBV: Ekološki odtisi različnih sistemov kmetovanja
13:25 – 13:40 Primož Simončič in Aleksander Marinšek, GIS: Agroforestry in pomen sistema za krajino in kakovost tal
13:40 – 14:00 Generalna diskusija
Prijave
Prijave na e naslov doc. dr. Rok Mihelič,
Povezava na dokument Posvet Regenerativno kmetijstvo Odpira se v novem oknu_Vabilo in program
Program EJP SOIL
Program EJP SOIL se izvaja pod okriljem Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Glavni cilj EJP SOIL je ustvariti ugodno okolje za povečanje prispevka kmetijskih tal k ključnim družbenim izzivom, kot so prilagajanje in ublažitev podnebnih sprememb, trajnostna kmetijska proizvodnja, zagotavljanje ekosistemskih storitev ter preprečevanje in obnova propadanja zemljišč in tal. Program cilje pa uresničuje s pomočjo samostojnih ali pridruženih projektov.
V Sloveniji je v okviru programa ustanovljeno Nacionalno stičišče za tla, v katerem sodelujejo ključni deležniki z gospodarstva, kmetijske svetovalne službe, kmetovalcev, raziskovalnih institucij, snovalcev politik in odločevalcev. Doc. dr. Rok Mihelič je pojasnil vlogo stičišča: »V okviru stičišča predstavljamo rezultate projektov. Glavni namen stičišča je podajanje predlogov novih raziskav in potrebnih tehnoloških rešitev.« Vodja stičišča je dr. Jože Ileršič iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Več informacij na Zunanja povezava na povezavi Odpira se v novem oknu
Vljudno vabljeni!