Uspešno zaključena ekspedicija v okviru raziskovanja snežnih leopardov v Altaju pod vodstvom Biotehniške fakultete – Ikh Bogd 2025
Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost, ekologijo in obnašanje. Da bi pripomogli k bolj učinkovitem varstvu tega vrhovnega plenilca azijskih visokogorij, mednarodna ekipa že več let raziskuje snežne leoparde v mongolskem Altaju. Te dni se je uspešno zaključila že 8. ekspedicija, ki je potekala pod vodstvom Biotehniške fakultete v sodelovanju z lokalnimi partnerji.
(Vir: Miha Krofel)
Letos so bile raziskave osredotočene na narodni park Ikh Bogd, ki se nahaja v jugovzhodnem delu mongolskega Altaja ter predstavlja pomembno stičišče med razdrobljenimi habitati snežnega leoparda v regiji, ki zaenkrat še ni bilo raziskano. Raziskovalci so s pomočjo 61 avtomatskih kamer (foto-pasti) uspeli pokriti celotno območje, prvi rezultati pa kažejo, da čeprav so snežni leopardi v splošnem razširjeni po celotnem raziskovalnem območju, so njihove gostote nekoliko nižje kot v drugih območjih Altaja, ki so jih raziskovali v prejšnjih letih. Za natančnejše rezultate bo sicer treba počakati na natančnejše analize, ki jih bodo opravili na podlagi individualnega prepoznavanja snežnih leopardov na podlagi fotografij njihovih unikatnih vzorcev kožuha ter z uporabo metode ulova-označevanje-ponovnega ulova.
(Vir: Miha Krofel)
Poleg snežnega leoparda so foto-pasti zabeležile tudi prisotnost nekaterih drugih ogroženih vrst, kot je recimo Pallasova mačka (znana tudi kot manul) ter sibirski kozorog. Tudi tukaj pa je bila opažena velika gostota domačih živali v parku, predvsem drobnice, ki tekmuje s prostoživečimi vrstami za revno pašo v tem občutljivem okolju.
(Vir: Miha Krofel)
Raziskavo je sofinancirala Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije (projekt ExtremePredator).
Kontakt za dodatne informacije:
- dr. Miha Krofel, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za gozdarstvo in obnovljive gozdne vire; e-mail: miha.krofel@bf.uni-lj.si