IMG-d59a04628f55b4e9f70164809d3e7bbd-V

V torek, 6. septembra 2022, je bil eden od štirih vabljenih predavateljev v panelni sekciji z naslovom Sobivanje zveri in domačih živali prof. dr. Klemen Jerina, ki je predstavil zadnja spoznanja, ki izhajajo iz obsežnih raziskav zveri ter sobivanja zveri in človeka, ki že več desetletij potekajo v Sloveniji.
Prof. dr. Klemen Jerina je v svoji raziskavi izpostavil: »Znanost je enotna glede upravljanja velikih zveri, da nepremišljeni ukrepi lahko povzročijo več škode kot koristi. Trajne rešitve za upravljanje velikih zveri temeljijo le na znanju in konsenzu v družbi!« Pojasnil je tudi, da so v zadnjih desetletjih znanost in stroka prišle do pomembnih ugotovitev o učinkovitosti mnogih ukrepov, ki se v praksi uporabljajo za zmanjševanje konfliktov z velikimi zvermi. Uporaba znanja pri načrtovanju ukrepov za zagotavljanje sobivanja ljudi in velikih zveri je ključna, da bo upravljanje uspešno na terenu, in obenem imelo zadostno podporo tudi v širši javnosti.

Prof. dr. Klemen Poročnik, ki je v svetu članic in poleg Slovenije zastopa še Hrvaško, Slovaško, Češko in Avstrijo, pa je povedal: »Slovenijo v evropski federaciji zastopa Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, ki kot nacionalni predstavnik sodeluje v številnih komisijah. Član federacije pa lahko postane tudi vsak posameznik in ker imamo kot država članstvo urejeno, je članstvo za posameznika brezplačno. Prav zato bi rad povabil vse posameznike, ki jih zanimajo rezultati ali so vključeni raziskave s področja reje domačih živali, da se včlanijo v federacijo
Člani Evropske federacije znanosti o reji domačih živali pridobijo brezplačen dostop do objav na konferencah in mesečnih webinarjih ter do številnih zanimivih publikacij, dvakrat mesečno prejmejo aktualne informacije s področja ter dobijo priložnost, da se predstavijo v časopisu, objavijo napoved dogodkov in drugo. Za včlanitev naj zainteresirani sledijo postopku na povezavi

Več o EAAP najdete na povezavi

Program konference je dostopen na povezavi