Sporne revije in nepoštene založniške prakse
Sporne revije je skupni izraz za plenilske, predatorske, lažne, ugrabljene revije, ... Sporne revije se delijo na plenilske revije (revije, ki se trudijo prikazati kot ugledne, čeprav temu ni tako) in na lažne revije (revije, ki ugrabijo identiteto neke druge revije). Glavna značilnost omenjenih revij je vprašljiva kakovost ter neurejen recenzentski postopek.
Raziskovalcem svetujemo, da ko se odločajo, v kateri reviji bodo objavili svoj članek, dobro preverijo revijo: predvsem to velja za revije, ki jih ne poznajo in niso indeksirane v Web of Science (revije z IF). Nekatere revije na svojih spletnih straneh navajajo, kje vse so indeksirane, te podatke je pri nepoznanih revijah treba preveriti, saj nekatere od njih navajajo zavajajoče informacije. Za pomoč pri izbiri ustrezne revije se lahko raziskovalci obrnete tudi na knjižnico.
Več informacij o tem najdete na:
- Beall's List: seznam potencialno spornih založnikov in revij.
- Stop Predatory Journals: seznami plenilskih revij in založnikov ter seznam ugrabljenih revij.
- Raziskovalni vodič "Nepoštene založniške prakse v akademskem okolju" Osrednje družboslovne knjižnice Jožeta Goričarja, UL, FDV: na kaj je treba paziti pri presoji založnika (revije).
- Problem spornih revij, NUK
- Zapisnik sestanka s predstavniki OSIC-ev in ARRS-ja, točka 2 (.pdf): v primeru, da OSIC-i ugotovijo, da je bil članek objavljen v sporni reviji, lahko takšnim člankom zaradi vprašljivega recenzijskega postopka, spremenijo tip iz 1.01 v 1.04.
- 8 Ways to Identify a Questionable Open Access Journal, Chrissy Prater